ZUS nie zabierze składek. Będzie dziedziczenie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24ZUS przejmie część składek

W rządowym projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zachowane zostanie prawo do dziedziczenia składek, które będą trafiały na indywidualne subkonta w ZUS - poinformowała Polska Agencja Prasowa powołując się na źródło rządowe.

- Dziedziczenie będzie zachowane, tak jak ma to miejsce obecnie - powiedziało PAP jej źródło.

Wcześniej wątpliwości, czy takie rozwiązanie będzie możliwe, zgłaszał minister finansów Jacek Rostowski.

Projekt w sejmie jeszcze w styczniu

Rząd, w celu ograniczenia przyrostu długu publicznego i deficytu, zamierza zmienić system emerytalny. Zamiast 7,3 proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Docelowo w roku 2017 r. OFE mają dostawać 3,5 proc. składki.

Projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował dziś, że rząd kończy prace nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym i wprowadzeniu preferencyjnie opodatkowanego dobrowolnego systemu. Projekt zakłada m.in. stopniową liberalizację limitów inwestycyjnych na rynku kapitałowym dla OFE.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24