ZUS likwiduje legitymacje ubezpieczeniowe

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24\ArchiwumJak bez legitymacji udowodnić, że ubezpieczenie powinno nam się należeć? Trzeba mieć dokument potwierdzający płacenie składek

Koniec z "podbijaniem legitymacji". ZUS stwierdzia, że legitymacje ubezpieczeniowe są już niepotrzebne i z końcem roku kończy ich wydawanie. Dokumenty, które do tego czasu zostaną przekazane pracownikom, zachowają ważność w 2010 roku. Ci, którzy dokumentu mieć już nie będą, będą musieli "zaufać" komputerom.

– Od 1 stycznia ZUS nie będzie wydawał legitymacji ubezpieczeniowych zarówno firmom, jak i osobom prowadzącym działalność pozarolniczą – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Przemysław Przybylski.

Firmy mają więc bardzo mało czasu, jeśli chcą swoim pracownikom zapewnić dokumenty - jeśli firma zgłosi się po 31 grudnia po nowe legitymacje dla pracowników, już ich nie otrzyma. Dlaczego? – Bo nie są już potrzebne – odpowiada odpowiada gazecie Mirosława Boryczka, członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych.

Pojawią się problemy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił zaufać komputerom. Zdaniem ZUS, wszystkie informacje niezbędne do potwierdzenia tego, czy dana osoba jest objęta ubezpieczeniem, są przekazywane do NFZ drogą elektroniczną.

Jest jednak pewien szkopuł: systemy ZUS i NFZ nie są kompatybilne, co powoduje, że dane z ZUS trafiają do Funduszu nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - To nie prawda. Dane są przekazywane raz w tygodniu - prostuje rzecznik ZUS w rozmowie z tvn24.pl.

Informacja o opłaceniu składek konkretnego pacjenta w praktyce jest potrzebna w przychodni. – Już teraz nie zawsze recepcjonistki wiedzą, czy dokument od pracodawcy potwierdzający ubezpieczenie jest aktualny, bo potwierdza on opłacanie składki zdrowotnej, ale za poprzedni miesiąc – mówi Zenon Krzyształowicz z Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Chrzanowie (woj. małopolskie). Czy bez legitymacji nie będzie gorzej?

Zamieszanie ze składkami

ZUS uważa jednak, że zaprzestanie wydawania legitymacji nie powinno mieć żadnego wpływu na możliwość korzystania z nieodpłatnej opieki medycznej. Zamiast niej dokumentem potwierdzającym prawo do nieodpłatnego leczenia dla pracowników będzie m.in. druk ZUS RMUA, na którym znajdują się informacje o miesięcznej kwocie opłaconych składek.

Każdy pracodawca ma obowiązek co miesiąc wystawić taki dokument. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potwierdzeniem ubezpieczenia nadal będzie druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz dowód opłacenia składek, dla osób ubezpieczonych w KRUS takim dokumentem będzie zaświadczenie lub legitymacja podstemplowana przez KRUS.

W przypadku emerytów i rencistów np. legitymacja lub odcinek emerytury lub renty. Dla osób bezrobotnych – aktualne zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Legitymacje wydane dotychczas i te, które otrzymają pracownicy przed 31 grudnia, nie od razu stracą ważność. - Będą aktualne aż do momentu wyczerpania miejsca, gdzie co miesiąc pracodawca stawia pieczątkę i tym samym potwierdza objęcie pracownika ubezpieczeniem zdrowotnym – mówi gazecie Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ.

W Narodowym Funduszu Zdrowia ubezpieczonych jest 36,9 mln osób.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum