Najnowsze

Zuckerberg stracił 3 mld dolarów w tydzień

Najnowsze


3 mld dolarów stracił w minionym tygodniu Mark Zuckerberg. Portfel 29-letniego założyciela Facebooka skurczył się, bo kurs spółki spadł o 11 proc. Straty odnotowali też inni miliarderzy znajdujący się w rankingu Bloomberga.

Akcje największego na świecie portalu społecznościowego spadły o 11 proc. po tym, jak Facebook ogłosił zakup firmy Oculus VR, która zajmuje się tworzeniem urządzeń pozwalających na przenoszenie się do wirtualnej rzeczywistości. Akcjonariuszom nie spodobał się fakt, że Zuckerberg wydał aż 2 mld dolarów.

Pomimo strat założyciel Facebooka znajduje się na 22. pozycji najbogatszych osób na ziemi z majątkiem 27 mld dolarów.

Spadki na giełdzie

Inwestorzy grający na Wall Street z obawą zareagowali również na wydarzenia związane z aneksją Krymu przez Rosję. - Osłabienie w pierwszym kwartale wprowadziło zdrową ostrożność na rynku - mówi John Carey, analityk w Pioneer Investment Managment w Bostonie. - Niektórzy akcjonariusze doszli do wniosku, że czas spieniężyć akcje - dodaje Carey. Spadki dotknęły spółki notowane na indeksie NASDAQ 100, który skupia sto największych amerykańskich i międzynarodowych spółek notowanych na giełdzie NASDAQ. W jego skład wchodzą m.in. spółki działające w sektorze nowoczesnych technologii. Wśród nich jest chociażby Google. Współzałożyciele największej na świecie wyszukiwarki internetowej Sergey Brin i Larry Page stracili, na ostatnich spadkach łącznie 3 mld dolarów. A wartość akcji Jeffa Bezosa, szefa Amazona stopniała o 1,9 mld dolarów. To efekt ogłoszonej przez największy na świecie sklep internetowy decyzji mówiącej o obniżeniu cen za usługi. Natomiast Elon Musk, który zarządza Tesla Motors, czyli producentem samochodów elektrycznych stracił 634 mln dolarów, gdy akcje jego firmy spadły o 7 proc. Jego majątek pod koniec lutego był wyceniany na 12 mld dolarów.

Czołówka bez zmian

Według rankingu Bloomberga najbogatszym człowiekiem na ziemi pozostaje Bill Gates, którego majątek szacowany jest na 79 mld dolarów. Na drugiej pozycji znajduje się Meksykanin Carlos Slim z 65,5 mld dolarów, a dalej Hiszpan Amancio Ortega, który posiada 63,8 mld dolarów.

Za 2 mld dolarów Facebook kupił firmę Oculus VR
Za 2 mld dolarów Facebook kupił firmę Oculus VRTVN24 BiS

Autor: msz//bgr / Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości