Żołnierze dostaną nowe mundury. Znikną pagony

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
mon.gov.plPolscy żołnierze dostaną nowe mundury

Polscy żołnierze otrzymają nowe mundury polowe, które będą wykonane z nowoczesnych technologii i mają być lepiej dopasowane do potrzeb żołnierzy. Szef MON Tomasz Siemoniak podpisał odpowiednie rozporządzenie - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Jacek Sońta. Wymiana umundurowania ma być rozłożona do 2018 r. Nowe mundury krytykują specjaliści.

Nowe mundury będą wykonane pół na pół z bawełny i poliestru. Dzięki temu mają być trwalsze. Znikną pagony, które zastąpi jeden, mocowany w okolicach zapięcia bluzy. Na piersiach pod kątem naszyte zostaną kieszenie. Rękaw również zostaną zabudowane kieszeniami. Zmienią się także wojskowe spodnie - Nie będzie szelek i pasa, spodnie będą miały nylonowy pasek ze zwykłą plastikową zapinką. Na łokciach i kolanach zostaną naszyte duże kieszenie, w które w razie potrzeby żołnierz będzie mógł włożyć piankowe wkłady ochraniające przed drobnymi urazami - poinformował Sońta.

Nowe mundury dla wszystkich żołnierzy

Prócz żołnierzy Wojsk Lądowych, nowe mundury polowe dostaną również marynarze i lotnicy. Zmienią się też kombinezony czołgistów i pilotów. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" Michał Sitarski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że w nowych mundurach nie zmieni się kamuflaż. Zdaniem Sitarskiego jest przestarzały i mało efektywny m.in. ze względu na zbyt dużą powtarzalność wzoru, co ułatwia wykrycie, oraz zły dobór barw (są one zbyt mało kontrastowe, używany jest też kolor czarny, który nie występuje w przyrodzie).

Jeden wzór na cały rok

Nowy wzór mundurów krytykuje również, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Raport" Zdzisław Zieliński. Jego zdaniem w dalszym ciągu wojsko będzie używać "jednego munduru do wszystkiego". - Nie mamy wzorów na lato, na jesień, na deszcz (...). Teraz, w upał żołnierz miałby na sobie mundur złożony z bawełny i poliestru. Życzę powodzenia w takim mundurze w upały - powiedział Zieliński. Podkreślił, że zawodowi żołnierze innych państw zachodnich mają po kilka rodzajów mundurów polowych.

"Kamuflaż się nie zmieni"

Na zarzuty dotyczące nowych wzorów odpowiada ppłk Sławomir Ratyński z zespołu prasowego Sztabu Generalnego WP, który testował już nowy mundur, m.in. w 2009 r. podczas misji w Czadzie. Jego zdaniem zasadniczą zmianą jest nowy krój, luźniejszy i niekrępujący ruchów. - Kamuflaż się nie zmienia, jesteśmy przywiązani do tego, który mamy obecnie - powiedział Ratyński. Zmiana mundurów nie obejmuje wojsk specjalnych, które mają odrębny kamuflaż według własnego zamówienia

"Mundury uzyskały pozytywne opinie"

Jak poinformował MON, prace nad nowym wzorem munduru trwały kilka lat, propozycje konsultowano z cywilnymi i wojskowymi specjalistami. - Nowe mundury były też przez żołnierzy testowane i uzyskały pozytywne opinie - poinformował rzecznik resortu. Wymiana mundurów będzie następować sukcesywnie, w miarę zużywania zapasów aktualnego wzoru. - Rozłożenie wyposażania żołnierzy w nowe umundurowania do 2018 roku pozwoli na realizację tego przedsięwzięcia bez dodatkowego nakładu środków finansowych - powiedział Sońta.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mon.gov.pl