Zobacz, który bank najbardziej rośnie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Choć PKO BP nadal prowadzi najwięcej rachunków osobistych, w ciągu roku stracił ponad 140 tys. klientów, a inne banki ich zyskały

W ciągu ostatniego roku Polacy założyli w instytucjach finansowych 1,6 miliona nowych rachunków osobistych. W tym roku konta osobiste, obok kredytów hipotecznych, są najbardziej promowanym przez instytucje finansowe produktem, bo nie generują ryzyka, a pozwalają bankowi obracać pieniędzmi klientów - pisze "Rzeczpospolita".

20 banków, które odpowiedziały na ankietę "Rzeczpospolitej", prowadzi już 22,1 mln kont. Spośród nich trzy banki zwiększyły liczbę rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) o ponad 200 tys. Są to: mBank, ING Bank Śląski oraz Alior Bank.

O niewiele mniej, bo o 195 tys., wzrosła liczba rachunków osobistych w BZ WBK. Ten bank najwięcej klientów pozyskał od początku marca do końca maja (144 tys.), w ramach kampanii reklamowej, w której nowi klienci otrzymywali 100 zł za otwarcie konta.

Z kolei w największym na rynku PKO BP liczba kont spadła o 141 tys., choć ciągle pod względem liczby kont bank pozostaje niezagrożonym liderem.

Bezpieczne i opłacalne

W tym roku konta osobiste, obok kredytów hipotecznych, są najbardziej promowanym przez instytucje finansowe produktem.

– Rachunki osobiste to produkt, który nie generuje ryzyka. Dodatkowo będą coraz bardziej rentowne dla banków w związku ze spodziewanym wzrostem stóp procentowych. Wiele osób trzyma swoje środki na nieoprocentowanych ROR, a banki mogą je inwestować – mówi Michał Sobolewski, analityk IDM.

Dodatkowo już od ubiegłego roku rosną opłaty za prowadzenie rachunków oraz za operacje wykonywane w oddziałach. Jednocześnie więcej banków oferuje tanie konta internetowe.

Dobre efekty sprzedażowe przynosi także umożliwienie klientom bezpłatnego korzystania z szerokiej sieci bankomatów. Przykładem jest Deutsche Bank PBC, który niemal podwoił liczbę prowadzonych kont i ma ich już 144 tys.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24