Zobacz, jak można zaoszczędzić na prądzie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Będzie o 1/6 taniej

O 1/6 mniej niż dotąd zapłacą za prąd szkoły i instytucje edukacyjne na Ślasku, podległe tamtejszemu samorządowi wojewódzkiemu. Energia będzie tańsza dzięki wyłonieniu nowego, wspólnego dostawcy dla większości placówek. Na nowego dostawcę wybrano firmę PKP Energetyka.

W ubiegłym roku wszystkie placówki edukacyjne podległe samorządowi woj. śląskiego wydały na prąd ponad pół miliona złotych. To m.in. kolegia nauczycielskie i językowe, ośrodki doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne, ośrodki wychowawcze, centra kształcenia ustawicznego i niektóre szkoły policealne.

Przeprowadzony właśnie przetarg objął 25 z 33 placówek edukacyjnych, pobierających energię w ponad 60 miejscach. Dzięki zmianie dostawcy tylko do końca tego roku zaoszczędzą one ok. 82 tys. zł.

- Pokazaliśmy, że grupa instytucji, realizując wspólne cele, ma większą siłę przebicia, negocjując warunki kontraktu - cieszył się marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.

Kolejny kompleksowy przetarg ma zostać ogłoszony pod koniec roku, na kolejny okres. Do dotychczasowej listy dołączą placówki, które na razie są związane umowami z poprzednim dostawcami i dlatego dotąd nie wybrały nowego sprzedawcy.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podkreślają, że decyzja o zorganizowaniu wspólnego przetargu poprzedzona była audytem energetycznym, służącym określeniu podstawowych problemów związanych z dostawami prądu oraz ograniczeniu kosztów. Później przyszedł czas na wybór tańszego dostawcy.

Marszałek Matusiewicz zapowiada, że wprowadzenie tego rozwiązania to wstęp do głębszych działań na rzecz energooszczędnej gospodarki oraz szukania oszczędności w działaniu placówek. - Zaczęliśmy od podstawowego kroku, którym była zmiana dostawców i taryf. Poważniejszym działaniem będą inwestycje w nowe systemy pomiarowe czy termomodernizacje, aby efektywniej wykorzystać wszystkie rodzaje energii i ograniczyć emisję zanieczyszczeń" - powiedział Matusiewicz.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24