ZNTK spadły na cztery łapy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W wyniku upadłości ZNTK pracę straciło 750 osób

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach mają szansę na ratunek. Spółka, której grozi likwidacja, podpisała umowę na trzy lata z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na jej mocy ZNTK Łapy wykonają cysterny cztero-osiowe i tank-kontenery.

Umowa została zawarta z datą 7 stycznia 2010 roku na 3 lata z możliwością przedłużenia. "Na jej podstawie spółka wykona do 31.12.2010 r. cysterny cztero-osiowe i tank-kontenery oraz zobowiązuje się do ich konserwacji i składowania na własnym terenie. Spółka będzie miała prawo wyłączności na naprawę oraz rewizję wyprodukowanych przez siebie wagonów i tank-kontenerów, a także do wykorzystania ich w ograniczonym zakresie do własnych potrzeb" - napisała spółka w oficjalnym komunikacie.

Zmienić status

Warunkiem jest zmiana statusu prawnego Łap - w ciągu dwóch miesięcy spółka musi zmienić upadłość likwidacyjną na układową. By taka zmiana mogła się dokonać, firma musi przedstawić w sądzie konkretną perspektywę i podstawy do podjęcia produkcji. Zarząd przygotowuje do sądu wniosek o zmianę rodzaju upadłości. Ma być złożony w styczniu.

Wcześniej prawdopodobnie przedstawi go na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy zaplanowanym na 21 stycznia. Wtedy też omówiona zostanie pomoc finansowa dla spółki i prawdopodobnie zapadnie decyzja o emisji akcji oraz podwyższeniu kapitału zakładowego.

Co czeka ZNTK?

Tymczasem zmienia się kierownictwo spółki. Do zarządu wszedł członek Investment Friends, a osoba zarządzająca sprzedała akcje spółki warte 145 tys. zł. Przekaże je zakładom w formie pożyczki, gdy pojawią się pierwsze zlecenia handlowe i zmieni się skład rady nadzorczej.

Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy S.A. została oszacowana na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami, na ok. 45 mln zł. Pod koniec lipca 2008 roku sąd ogłosił jej upadłość likwidacyjną. Złożony później wniosek o zamianę na upadłość układową został odrzucony. Agata Ciok, prezes spółki od dłuższego czasu zapowiadała, że negocjuje umowę z inwestorem, który może uratować zakład. Zarząd postanowił wstrzymać się z podaniem nazwy inwestora i liczby zamówionych wagonów do czasu odwołania upadłości likwidacyjnej.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy akcje ZTNK Łapy staniały o 45,3 proc. W piątek na zamknięciu papier kosztował 3,44 zł. W poniedziałek przed pierwszym fixingiem kurs spółki wzrósł do 4,8 zł.

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24