Zmuszają Facebooka by powiedział, co o nich wie

Najnowsze

Aktualizacja:
FacebookFacebook gromadzi wiele informacji na twój temat, o których nie masz pojęcia

Facebook znów ma kłopoty związane ze swoja polityką prywatności. Tym razem serwis nie nadąża z wysyłaniem użytkownikom płyt CD z danymi na ich temat. Wszystko przez zmasowaną akcję internautów, którzy wykorzystując unijna dyrektywę, zasypali serwis tysiącami próśb o udostępnienie gromadzonych informacji.

Chodzi o europejskie przepisy dotyczące ochrony prywatności (Dyrektywa 95/46/EG). Na ich podstawie każdy użytkownik może zażądać od Facebooka wysłania mu na płycie CD kompletnej historii swojej obecności na portalu.

Facebook nie nadąża

Akcję utrudnienia życia serwisowi zapoczątkowała austriacka organizacja Europe versus Facebook, która wyspecjalizowała się m.in. w składaniu oficjalnych skarg dotyczących sposobu, w jaki portal Zuckerberga przechowuje prywatne dane swoich użytkowników.

Pomysł zasypania Facebooka prośbami o dane podchwyciło błyskawicznie tysiące internautów. Jak donoszą fachowe portale, społecznościowy gigant nie wyrabia się ze spełnianiem tych żądań i wysyłaniem płyt CD do zainteresowanych użytkowników.

Facebook pamięta wszystko?

Co możemy znaleźć na płycie, która już do nas dotrze? Europe versus Facebook postanowiła pokazać, jak może wyglądać dokładna historia naszego konta i opublikowała w sieci otrzymane od serwisu informacje na temat przykładowego użytkownika LB.

Dokument zawiera 880 stron i dane pochodzące nawet z 2007 roku. Wynika z niego, że Facebook pamięta prawie wszystko, co zrobimy po zalogowaniu się w serwisie. M.in. wszystkie zaproszenia (w tym przyjęte i odrzucone), listę urządzeń, z których użytkownik logował się do portalu oraz historię przeglądania innych stron na tym urządzeniu, historię czatów, wiadomości, "zaczepek" i wiele innych. Często są to setki, jeśli nie tysiące stron.

Poradnik krok po kroku:

Akcja organizacji Europe versus Facebook ma przede wszystkim na celu rozpowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa Europejczyków do otrzymania wszystkich informacji i danych osobowych przetrzymywanych przez jakąkolwiek firmę. Na przykładzie Facebooka Austriacy pokazują, że do do uzyskania naszych danych z serwisu potrzeba tylko kilka kroków:

1. Wejdź na stronę: https://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=data_requests 2. Wpisz swoje dane osobiste 3. W punkcie "Please cite the law under which you are requesting data:" wpisz: "Art. 12 Directive 95/46/EG" 4. Wyślij

Źródło: thedailyattack.com, reddit.com, spidersweb.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook