Zmowa cenowa producentów nart. Efekt - kara ponad 120 tys. zł

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN 24UOKiK ukarał spółkę Sport & Freizeit

Spółka Sport & Freizeit, przedstawiciel marki Fischer w Polsce, ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK uważa, że firma "przez blisko siedem lat ustalała z dystrybutorami ceny detaliczne sprzętu i akcesoriów narciarskich tej marki". Kara to 122 tys. zł.

Dodatkowo Urząd wszczął postępowanie w sprawie zmowy cenowej zawartej przez dystrybutora sprzętu marki Nordica.

Zmowa i wyższa cena

Prawo antymonopolowe zakazuje tzw. zmowy cenowej. "Niedozwolone jest nie tylko uzgadnianie cen między konkurentami, ale również ustalanie minimalnych lub sztywnych cen odsprzedaży produktów przez przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu np. producent-hurtownik czy dystrybutor-sprzedawca detaliczny" - informuje w komunikacie UOKiK.

Jednym ze skutków takich działań jest wyższa cena produktów i usług oferowanych przez uczestników porozumienia.

Albo tak, albo sankcje

UOKiK informuje, że "spółka Sport & Freizeit zobowiązywała dystrybutorów detalicznych do sprzedaży dostarczanych przez nią produktów po określonych cenach oraz wpływała na terminy stosowania posezonowych wyprzedaży".

Porozumienie wpływało na ceny produktów marki Fischer w sklepach stacjonarnych i internetowych na terenie Polski. "Ceny detaliczne były określane m.in. w umowach pisemnych pomiędzy dostawcą sprzętu a dystrybutorami detalicznymi. Ponadto, spółka stosowała sankcje wobec podmiotów, które nie chciały uczestniczyć w zmowie. Dystrybutorom niestosującym się do polityki cenowej Sport & Freizeit odmawiano dodatkowego rabatu posezonowego" - informuje Urząd.

Dodaje, że Sport & Freizeit zastrzegła sobie również prawo do natychmiastowego zerwania współpracy z takimi dystrybutorami.

Przyznał się

Opisane przez UOKiK działania firmy trwały blisko siedem lat - od września 2005 do stycznia 2012 roku. Urząd dowiedział się o niedozwolonym porozumieniu m. in. "podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibie spółki Sport & Freizeit, a także u jej największego partnera handlowego spółki Intersport Polska, która w trakcie postępowania złożyła wniosek leniency". Umożliwia on przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia, nie był jego inicjatorem oraz zaprzestał niedozwolonych działań, nawet na całkowite zwolnienie z sankcji pieniężne.

"Na inicjatora porozumienia spółkę Sport & Freizeit Prezes UOKiK nałożyła karę pieniężną w wysokości 122 657,67 zł. Dzięki zastosowaniu programu leniency, Prezes UOKiK zdecydowała nie nakładać sankcji na spółkę Intersport Polska" - dodaje UOKiK.

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24