Najnowsze

"Zmierzę się z kryzysem"

Najnowsze

Aktualizacja:

Niemcy będą miały nowego ministra gospodarki. Kandydatem na ten urząd jest 37-letni Karl Teodor zu Guttenberg z partii CSU. Dotychczasowy szef tego resortu, Michael Glos, złożył dymisję po tym, jak opinia publiczna krytykowała go za brak działań w obliczu kryzysu finansowego. Kandydat na nowego ministra potwierdził gotowość do objęcia urzędu.

Zu Guttenberg zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że gotów jest "stawić czoło wyzwaniu, jakim jest najpoważniejszy od lat kryzys finansowy i gospodarczy". - Poddam się tej próbie z siłą, ale i z poczuciem odpowiedzialności i rzeczywistości - powiedział.

Pochodzący ze szlacheckiego rody w Górnej Frankonii doktor prawa zu Guttenberg będzie najmłodszym ministrem gospodarki w historii Niemiec. Od 2002 r. zasiada w Bundestagu. W listopadzie zeszłego roku objął funkcję sekretarza generalnego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CSU).

Nie pozwolili mu działać

37-letni polityk zastąpi na tym stanowisku Michaela Glosa, który w miniony weekend postanowił podać się do dymisji z powodu - jak poinformował - niezadowolenia z własnej pozycji w rządzie.

Glos, jeden z trzech ministrów z ramienia CSU w rządzie, był poirytowany niewielką rolą, jaką pozostawiali mu w rozwiązywaniu kryzysu gospodarczego kanclerz Angela Merkel i minister finansów, socjaldemokrata Peer Steinbrueck.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Pozostałe wiadomości