Zmieniasz pracę? Dopilnuj ustalonych warunków

Najnowsze

TVN24 BiSZmień pracę i dopilnuj wypełnienia ustalonych warunków. Pomoże Paweł Blajer

Zmieniasz pracę i porozumiałeś się już z nowym pracodawcą, ale jeszcze przez kilka miesięcy będziesz pracował u starego? Sprawdź, jak zapewnić sobie dotrzymanie ustalonych wcześniej warunków w nowym miejscu pracy.

Zdarza się, że przyjmujemy atrakcyjną ofertę pracy, a jeszcze przez kilka miesięcy musimy pracować w dotychczasowym miejscu. Co zrobić, aby mieć pewność, że po zmianie pracodawcy wynegocjowane warunki faktycznie pojawiły się na naszej umowie, a odpowiednia kwota była przelewana na nasze konto?

Co zrobić?

Dobrym rozwiązaniem jest podpisanie umowy o pracę z przyszłą datą. Innym sposobem na to, aby dostać to, co wywalczyliśmy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest podpisanie umowy przedwstępnej.

- Ustalamy w niej, że złożymy wypowiedzenie w dotychczasowej firmie. Ta umowa nie musi być zawarta u notariusza. Ważne jednak, aby znalazła się w niej data zawarcia nowej umowy o pracę i jej podstawowe warunki np. wynagrodzenie, miejsce wykonywania pracy, czy stanowisko - tłumaczy Weronika Papucewicz, prawnik w Kancelarii Chajec, Don-Siemion&Żyto.

O czym pamiętać?

Ważne też, aby jak najszybciej złożyć wypowiedzenie w dotychczasowej firmie. - Jeżeli trwa on np. miesiąc, to oznacza, że cały ten okres musimy przepracować. Zatem w umowie przedwstępnej z nowym pracodawcą wpisujemy, że zawrzemy z nim kontrakt od dnia następującego po okresie wypowiedzenia - wyjaśnia Papucewicz. - Jeżeli mając taką umowę nowy pracodawca jednak nas nie zatrudni, to mamy możliwość ubiegania się o trzykrotności wynagrodzenia. Warto pamiętać, że ta umowa działa w obie strony. Jeżeli sami np. w czasie okresie wypowiedzenia dojdziemy do wniosku, że jednak nie chcemy zmieniać pracy, to nowy szef, z którym podpisaliśmy umowę, może domagać się od nas odszkodowania - ostrzega Papucewicz.

Autor: msz//bgr / Źródło: TVN24 BiS