Zmiany we władzach LOT

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zmiany w PLL LOT

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT zdecydowało o rozszerzeniu składu rady nadzorczej z ośmiu do 10 osób - poinformował rzecznik spółki Jacek Balcer. Zmiany zaszły też w składzie zarządu LOT.

Balcer poinformował, że rada nadzorcza spółki odwołała we wtorek jej wiceprezesa ds. finansowo-ekonomicznych Andrzeja Oślizło. Jednocześnie rada oddelegowała do zarządu spółki Zbigniewa Mazura, który wcześniej został powołany w skład rady nadzorczej spółki przez NWZ PLL LOT.

- W związku z decyzją o powołaniu do władz LOT-u Zbigniew Mazur złożył rezygnację z pełnionej dotychczas funkcji prezesa zarządu spółki LOT Services - potwierdził Balcer.

Dodał, że NWZ PLL LOT zdecydowało również, by do rady nadzorczej spółki wszedł Mariusz Dąbrowski - dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w resorcie skarbu.

Dotychczas w skład RN wchodziło po trzech reprezentantów MSP i pracowników oraz dwóch przedstawicieli TF Silesia.

Posiedzenie rady nadzorczej spółki planowane było wcześniej na 10 września - jego tematem miały być zmiany w zarządzie firmy. Zostało jednak przełożone na dziś.

Restrukturyzacja spółki

Od kilku miesięcy w PLL LOT trwa proces restrukturyzacji. W ramach zwolnień grupowych, które rozpoczęły się w październiku 2009 r., do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób. Poza tym spółka wypowiedziała umowy o pracę niektórym osobom zatrudnionym w zagranicznych oddziałach firmy. W lipcu br. została wydzielona z LOT-u Baza Techniczna i przekształcona w spółkę LOT Aircraft Maintenance Services, do której przeszło z LOT ok. 850 osób. W PLL LOT zatrudnionych jest ok. 2300 pracowników.

PLL LOT za pierwszych siedem miesięcy br. odnotowały stratę operacyjną w wysokości 35 mln zł. Strata operacyjna w okresie od stycznia do lipca w 2009 r. wyniosła 170 mln zł, a w tym samym czasie w 2008 r. - strata wyniosła 175 mln zł. Za cały rok 2009 r. przewoźnik odnotował stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł, a za cały 2008 rok wyniosła ona 231,9 mln zł.

Wynik netto przewoźnika za okres od początku roku do lipca 2010 wyniósł minus 64 mln zł. W analogicznym okresie ub.r. wynik ten wyniósł minus 124 mln zł, a w okresie takim w 2008 - minus 118 mln zł. Za cały 2009 r. wynik netto spółki był ujemny i wyniósł 168,1 mln zł, a za cały 2008 rok - minus 732,7 mln zł.

Za pierwszych siedem miesięcy tego roku spółka uzyskała 1 mld 622 mln zł przychodów. W ubiegłym roku było to w tym samym okresie 1 mld 615 mln zł.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24