Lecisz do USA? Od soboty pasażerów czekają ważne zmiany

Najnowsze

Morawiecki o CPK i innych polskich lotniskachTVN24 BiS
wideo 2/6

Od soboty pasażerowie wylatujący z Polski do Stanów Zjednoczonych będą mogli przewieźć substancje sproszkowane między innymi: kawę, mąkę, cukier, puder kosmetyczny, talki w ilości powyżej 350 mililitrów tylko w bagażu rejestrowanym. Ograniczenia nie dotyczą lekarstw i odżywek dla dzieci.

Ma to związek z nowymi ograniczeniami, jakie od 30 czerwca wprowadza amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z przewozem substancji sproszkowanych w ilościach powyżej 350 ml, a przewożonych w bagażu kabinowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. "Od 30 czerwca pasażerowie wylatujący z Polski do Stanów Zjednoczonych będą mogli przewieźć substancje sproszkowane, m.in. kawę, mąkę, cukier, puder kosmetyczny, talki w ilości powyżej 350 ml tylko w bagażu rejestrowanym" - czytamy w komunikacie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Wyjątki

Ograniczenia nie dotyczą lekarstw na receptę i odżywek dla dzieci - pod warunkiem ich przewozu w nienaruszonych firmowych opakowaniach oraz substancji sproszkowanych zakupionych na lotnisku i zapakowanych w punkcie sprzedaży w specjalne torby, umożliwiające łatwe stwierdzenie naruszenia. Obostrzenie nie obejmie także skremowanych zwłok ludzkich, jeśli będą przewożone zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami. Zmiana przepisów dotyczy wszystkich przewoźników lotniczych realizujących bezpośrednie loty do Stanów Zjednoczonych, w tym loty czarterowe oraz loty biznesowe. W Polsce bezpośrednie rejsy do Stanów Zjednoczonych odbywają się m.in. z lotnisk w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie. Do USA loty wykonuje PLL LOT.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock