Najnowsze

Zmiany w OFE. Sprawdź, co dalej z Twoimi pieniędzmi

Najnowsze

Co ZUS zrobi z pieniędzmi z OFE?
TVN24 BiSCo ZUS zrobi z pieniędzmi z OFE?

9 tys. 351 zł i 20 groszy - tyle statystycznie zabrano w poniedziałek 3 lutego każdemu z ponad 16,3 mln odkładających składki w OFE. Pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych przekazano do ZUS. Łącznie to 153 mld złotych. TVN24 Biznes i Świat wyjaśnia, co oznacza zmiana w funkcjonowaniu systemu dla każdego z nas.

Skąd te zmiany?

Wielki przelew z OFE do ZUS to efekt zmian w ustawie o systemie emerytalnym. Transfer aktywów OFE do ZUS, to efekt nowych przepisów dotyczących OFE. 3 lutego br. Fundusze musiały umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka. W tym dniu fundusze musiały więc przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

Co dalej ze środkami z OFE? Gdzie je sprawdzić?

Przeniesione środki zostaną zapisane na specjalnych subkontach w ZUS. Ale zanim każdy z nas będzie mógł zobaczyć, ile ich jest, minie sporo czasu. ZUS ma czas na zaewidencjonowanie informacji odnoszących się do poszczególnych członków OFE do 31 marca 2015 r.

Nie oznacza to, że informacja o tym, jaka kwota została przekazana przez OFE na konkretne subkonto będzie dostępna dla ubezpieczonych już tego dnia. Tę informację ZUS ma przekazać klientom do 31 sierpnia 2015 r. (ale nie wcześniej niż 1 czerwca 2015 r.). Zakład zapewnia, że roześle tę informacje do ubezpieczonych pocztą oraz udostępni ją na Platformie Usług Elektronicznych (pue.zus.pl). Każdy ubezpieczony może się tam zalogować i sprawdzić już teraz stan swojego konta lub obliczyć wysokość przyszłej emerytury.

Aby korzystać z tych udogodnień należy dokonać rejestracji w portalu pue.zus.pl. Wtedy otrzymamy swój login i hasło do profilu PUE. Aby dokonać pełnej rejestracji niezbędna jest jedna osobista wizyta w placówce ZUS, gdzie należy potwierdzić dane osobowe nowego użytkownika PUE. Osoby posiadające profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany, mogą dokonać potwierdzenia tożsamości przez internet. Dotąd w systemie zarejestrowało się ponad 425 tys. osób.

ZUS czy OFE? Kiedy wybór?

To nie koniec zmian. Nowe przepisy pozwalają także na wybór, gdzie chcemy oszczędzać na starość. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. przyszli emeryci będą wybierać, czy chcą nadal inwestować część swojej składki emerytalnej (chodzi o 2,92 proc. pensji) w OFE czy też przekazywać środki wyłącznie do ZUS. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszy wariant, to będziemy musieli złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemne lub elektroniczne (przez ePUAP) oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Oświadczenie będzie dostępne w oddziałach ZUS i na internetowych stronach ZUS, KNF oraz resortów pracy i finansów. Osoby, które nie dokonają wyboru, automatycznie trafią do ZUS. Prawo do dziedziczenia środków będzie przysługiwało bez względu na podjętą decyzję. Zgromadzone na subkoncie w ZUS środki będą mogły być dziedziczone do 3 lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Następną okazję na wybór pomiędzy OFE, a ZUS-em ubezpieczeni będą mieli w 2016 roku. Wtedy otworzy się kolejne czteromiesięczne "okienko czasowe" na ewentualną zmianę decyzji. Następne "okienka" będą otwierane co cztery lata.

Co dalej z OFE?

Według nowej ustawy składki zgromadzone na OFE nie mogą być inwestowane w obligacje skarbowe oraz instrumenty dłużne gwarantowane przez skarb państwa. Wprowadzono też minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Poza tym pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Kto wypłaci emeryturę? Czym jest suwak bezpieczeństwa?

Zmiany w OFE wprowadzają też mechanizm tzw. suwaka bezpieczeństwa. Dotyczy on tych, którzy zdecydują się na zostanie w OFE. Polega on na stopniowym przenoszeniu kapitału z OFE na indywidualne subkonto w ZUS, w okresie 10 lat przed przejściem na emeryturę. Według ministerstwa finansów uchroni to przyszłych emerytów przed ryzykiem drastycznego spadku wartości zaoszczędzonego kapitału tuż przed emeryturą np. w przypadku załamania na giełdzie. W momencie rozpoczęcia emerytury wszystkie środki emerytalne będą znajdować się już w ZUS i to zakład będzie zajmować się wypłatą emerytur.

Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS: 134 mld złotych ZUS przekazał do resortu finansów
Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS: 134 mld złotych ZUS przekazał do resortu finansówTVN24 BiS

Autor: msz//gry/bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości