Zmiana zawodu zamiast wcześniejszej emerytury

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rząd chce dać nauczycielom wybór, jak zakończyć karierę

Obecna lista ponad trzystu profesji, które wciąż mają prawo do wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej, skurczyła się do 60 pozycji. Nie ma wśród nich nauczycieli, ale dla nich resort szykuje dodatkowe rozwiązanie i inne świadczenie - pisze "Rzeczpospolita".

Ten rok jest ostatnim, w którym istnieje prawo do wcześniejszych emerytur - zapowiada dziennik. Do przyszłych emerytur pomostowych mają mieć do prawo tylko osoby pracujące w naprawdę szczególnych warunkach lubi w wyjątkowym charakterze.

Praca niebezpieczna, ale krótsza

Jak pisze gazeta, resort pracy powołuje się na analizy Komisji Ekspertów Medycyny Pracy, która ustaliła, w przypadku jakich profesji można mówić o pracy w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze. – Tylko tam, gdzie wpływ człowieka na warunki pracy jest ograniczony, bo największe znaczenie mają siły natury i ekstremalne zagrożenia technologiczne, lub gdy umiejętności psychofizyczne obniżają się z wiekiem w sposób naturalny i zagrażają bezpieczeństwu publicznemu, możemy mówić o pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze – tłumaczy prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

W ten sposób prawo do emerytury pomostowej dostaną najprawdopodobniej monterzy kadłubów okrętowych, nitowacze, malarze okrętowi czy monterzy rurociągów okrętowych. Prawo do niej będą też mieli nurkowie, maszyniści, pracownicy platform wiertniczych, piloci, nawigatorzy ruchu lotniczego i morskiego, nastawniczowie torów kolejowych. Stracą zaś nauczyciele.

Uczyłeś innych, naucz się sam

Ministerstwo zamierza zaproponować osobne rozwiązanie dla pedagogów. Przyznaje, że zgodnie z oceną ekspertów medycyny pracy w przypadku nauczycieli nie ma przeciwwskazań medycznych do tego, aby pracowali do 'zwykłego' wieku emerytalnego. Jednak jest to grupa, w której istnieje spore wypalenie zawodowe oraz społeczna akceptacja wcześniejszego kończenia kariery zawodowej.

Dlatego ministerstwo chce nauczycielom przedstawić „ofertę pakietową” składającą się z dwóch części: możliwości przekwalifikowań i modyfikacji profilu pracy oraz osobne świadczenie dla tych, którzy nie zechcą skorzystać z przekwalifikowań. To osobne świadczenie to rodzaj urlopu nauczycielskiego wypłacanego do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jego wysokość obliczana byłaby podobnie jak emerytura pomostowa.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24