Zmiana warty na rynku kredytów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Mali rozpychają sie na rynku hipotek

Kryzys zmienił rynek kredytów hipotecznych w Polsce - pisze "The Wall Street Journal Polska". Dominujące dotąd na tym rynku wielkie banki zastąpiły mniejsze instytucje finansowe.

Jak wylicza gazeta, w rankingu kredytów mieszkaniowych nie ma już śladu po wielkich graczach, takich jak Millennium, GE Money Bank czy Dom Bank (należący do Getin Banku), choć wciąż liderami pozostają PKO BP i Pekao.

Jednak już na trzecią pozycję wskoczył Deustche Bank, który zajął miejsce BRE, Nordea zastąpiła Millennium, a Noble Bank – GE Money – wynika z najnowszych - lutowych - danych Związku Banków Polskich.

Dłużej...

Przetasowania na bankowym rynku mają swoje konsekwencje: w I kwartale pożyczyliśmy tylko ok. 7 mld zł wobec 12 mld zł przed rokiem. Powody są dwa: małe banki dużo gorzej niż ich wielcy rywale radzą sobie z rozpatrywaniem wniosków klientów i wypłatą kredytów, ponadto wszystkie instytucje finansowe mocno zaostrzyły i nadal podkręcają kryteria udzielania pożyczek w obawie o swoje i kredytobiorców finanse - pisze "The Wall Street Journal".

Teraz od złożenia wniosku kredytowego do otrzymania pieniędzy mijają minimum 2 – 3 miesiące, rok temu czas oczekiwania był zdecydowanie krótszy – wynosił około trzech tygodni. Co gorsza, na poprawę na razie nie ma co liczyć. Banki niepewne rozwoju sytuacji gospodarczej nie chcą zwiększać zatrudnienia, co mogłoby usprawnić obsługę klientów.

...i drożej

Proporcjonalnie do tego, jak wydłuża się okres oczekiwania na kredyt, rosną bankowe marże - zauważa "WSJ Polska". Mniej korzystną ofertę w marcu przygotował dla swoich klientów m.in. lider lutowej sprzedaży Pekao. Marża dla kredytu z 10-proc. wkładem własnym skoczyła z 1 do 3 proc.

Jak wynika z lutowych danych ZBP, dwa banki, PKO BP i Pekao, pożyczają razem miesięcznie około 750 mln zł, czyli jedną trzecią wszystkich kredytów hipotecznych – jest to blisko połowa tego, co dawały dwa lata temu. Ich konkurenci udzielają dużo mniej kredytów, np. DB ok. 250 mln zł, a Noble, BRE, Kredyt Bank, Nordea i ING BSK od 130 do 190 mln zł. Reszta banków ma symboliczny udział w rynku.

Wciąż wydłuża się też lista banków, które nie chcą już w ogóle udzielać kredytów hipotecznych. Po tym, jak z rynku wycofał się Nykredit, a pod koniec marca Santader Consumer Bank, analitycy spodziewają się, że swoją aktywność znacząco ograniczy również Kredyt Bank.

Źródło: "The Wall Street Journal Polska"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24