Złoty ma się coraz lepiej, inwestorzy wracają

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plW czwartek WIG20 urósł ponad 2,5 proc.

Czwartek to kolejny świetny dzień na naszym rynku. Wyraźnie zyskiwały zarówno giełdowe indeksy, jak i złotówka. Eksperci nie mają wątpliwości: zagraniczni inwestorzy znów przekonali się do naszego regionu i dalsze wzrosty są tylko kwestią czasu.

WIG20 zyskał w czwartek ponad 2,5 proc. Pozwoliło to polskiej giełdzie znaleźć się w czołowej dziesiątce najsilniejszych rynków świata. Od początku marca WIG20 zyskał już blisko 30 proc.

– Zapowiedzi kolejnych planów pomocowych na świecie zmieniły podejście inwestorów, którzy znów interesują się aktywami na bardziej ryzykownych rynkach. Także na polskim – mówi "Rzeczpospolitej" Roger Monson, strateg rynków wschodzących z UniCredit CAIB w Londynie.

Zmianę nastawienia potwierdza też nowa prognoza banku Goldman Sachs. Jeszcze niedawno wskazywał on, że za pół roku euro ma kosztować 4,9 zł, a teraz ma to być 4,5 zł. Ma temu sprzyjać m.in. wynik ostatniego szczytu G20. – Oczekujemy, że inwestorzy będą różnicować swoje podejście do walut w regionie. Najlepiej będą zachowywały się korona i złoty – oceniają analitycy Goldman Sachs.

Porażka pesymistów

Oczekujemy, że inwestorzy będą różnicować swoje podejście do walut w regionie. Najlepiej będą zachowywały się korona i złoty. analitycy Goldman Sachs

Zdaniem ekspertów obecne zwyżki na rynkach w naszym regionie to w dużej mierze także efekt porażki, jaką ponieśli ci, którzy liczyli na dalszy spadek wartości lokalnych walut i giełdowych indeksów. – To już panika inwestorów, którzy w pierwszym kwartale mocno zaangażowali się w grę pod pesymistyczne scenariusze dla naszego regionu – mówi Wojciech Białek z CDM Pekao.

Jeszcze mocniej niż warszawska giełda rosły notowania spółek na rynku rosyjskim, który od początku marca wzrósł aż o 50 proc. Czy możemy mówić już o nowej hossie? – Na rynku rosyjskim musi dojść do korekty. Ale w najbliższych miesiącach rynek turecki, polski i rosyjski mają jeszcze potencjał wzrostu – ocenia Monson.

Na drodze do 2 tys. pkt

Na rynku rosyjskim musi dojść do korekty. Ale w najbliższych miesiącach rynek turecki, polski i rosyjski mają jeszcze potencjał wzrostu. Roger Monson, strateg rynków wschodzących z UniCredit CAIB w Londynie

– W połowie roku WIG20 zbliży się do 2 tys. punktów – piszą w najnowszym raporcie analitycy DI BRE. Realizacja tej prognozy oznacza jeszcze kilkunastoprocentowy wzrost. Są też jeszcze więksi optymiści. – Poziom 1900 pkt zaatakujemy już w przyszłym tygodniu. Potencjał wzrostu jest dużo większy niż się wielu wydaje – ocenia Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Szanse na zwyżki zwiększa zachowanie polskich graczy. Według analityków DM BZ WBK w marcu pierwszy raz od kilkunastu miesięcy inwestorzy przenosili aktywa z bezpiecznych funduszy do bardziej agresywnych, inwestujących w akcje. Walory spółek kupują też fundusze emerytalne - pisze "Rz".

4 zł za euro już za miesiąc?

Czwartek był także bardzo udany dla złotego – euro było najtańsze od ponad dwóch miesięcy i wieczorem kosztowało 4,33 zł, choć w ciągu dnia wyceniane było nawet na 4,47 zł. – Kiedy kurs spadł poniżej 4,40 zł, w bankach uruchomiły się automatyczne zlecenia sprzedaży euro, które przyspieszyły wzrost wartości polskiej waluty – mówi "Rz" Jan Koprowski, diler z jednego z zagranicznych banków. Jego zdaniem już za miesiąc euro może kosztować nawet 4 zł.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl