Złoty coraz słabszy

Najnowsze

TVN24Złotówka słabnie, ale eksperci spodziewają się stabilizacji

Polski złoty słabnie, podobnie jak inne waluty Europy Środkowo-Wschodniej. Winny jest silniejszy dolar oraz pogłoski o niższym wzroście polskiego PKB. Ale trend dla złotówki ma się wkrótce odwrócić.

- Złoty jest cały czas w trendzie osłabiania się, podobnie jak waluty regionu oraz waluty rynków wschodzących - ocenia Bogumił Modzelewski, diler walutowy z Banku Gospodarstwa Krajowego. - Złożyło się na to kilka czynników, między innymi silniejszy dolar oraz pogłoski o możliwości zrewidowania tempa wzrostu PKB na przyszły rok przez Ministerstwo Finansów.

Przyczyny słabości złotego

Według Modzelewskiego niekorzystnie na złotego wpłynęły także gorsze od oczekiwań dane z Niemiec o zamówieniach w tamtejszym przemyśle.

Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 4,25 proc. (CZYTAJ WIĘCEJ)

- Informacje te potwierdziły tylko obawy inwestorów, co przełożyło się na wzrost tempa osłabiania się złotego - powiedział Modzelewski.

Od piątku los się odwróci...

Zdaniem dilera w piątek może nastąpić korekta ostatnich wzrostów kursu euro-złotego i odwrócenie tendencji.

- Inwestorzy mogą chcieć zrealizować zyski zamykając bieżące operacje, może nastąpić korekta ostatnich wzrostów kursu, złoty może się umocnić - powiedział Modzelewski.

W piątek możliwa stabilizacja cen

- Jutro wszystko będzie zależeć od danych z USA, ale te aż tak mocno nie powinny wpłynąć na poziomy cen. Spodziewałbym się pewnej stabilizacji, słabnie złoty, rynki bazowe nie rosną, rynek wydaje się być zrównoważony, może dojść do konsolidacji - ocenił Błażej Wajszczuk, diler obligacji z Fortis Banku.

Pomimo że złoty słabnie, na rynku przeważają oczekiwania, że polskie stopy procentowe nie pójdą już do góry.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24