Złotomat

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESZłotomat

Wymiana gotówki na naprawdę twardą walutę - to najnowsza usługa w najbardziej luksusowym hotelu na świecie. Emirates Palace w Abu Zabi udostępnił dla klientów przypominający bankomat automat, który wymienia waluty na sztabki złota.

To pierwsza maszyna na świecie sprzedająca złoty kruszec. Należy do niemieckiego przedsiębiorcy Tomasa Geisslera, który rozpoczął testy "złotomatu" w zeszłym roku na lotnisku we Frankfurcie. Jak wtedy mówił, liczy na sukces, bo ludzie nie wierzą w powodzenie rządowych eksperymentów finansowych i potrzebują trochę pewności dla swych walorów finansowych.

Maszyna co minutę uaktualnia cenę złota, jaka obowiązuje na światowych rynkach. Nie ma się co dziwić: cena kruszcu bije właśnie swoje historyczne rekordy. W środę cena złota przekroczyła wartość 1245 dolarów za uncję.

- Powód, dla którego wybraliśmy Emirates Palace jest taki, że to naprawdę pasuje do całego tutejszego otoczenia - tłumaczył decyzję o pierwszej lokalizacji Geissler.

Automat sprzedający złoto sam jest pokryty cienką warstwą tego kruszcu. Klienci mają do wyboru 320 różnych form złota - od sztabek, które mogą ważyć do 10 gramów, po rozmaite złote monety. - Całość złota jest importowana z Niemiec. Już niedługo będziemy mieć specjalną sztabkę złota z nadrukowanym logo Emirates Palace, która będzie miłą pamiątką dla gości - dodał Geissler.

Obecnie automat przyjmuje tylko lokalną walutę, dirhama, ale już wkrótce ma zostać wprowadzona opcja korzystania z kart kredytowych. - Pierwszej nocy zainteresowanie było ogromne. Jeden z klientów kupił nawet po jednym wzorze każdego produktu, jaki mamy w ofercie - opowiadał niemiecki przedsiębiorca.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES