Złoto najdroższe w historii

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rekord z 1980 roku pobity

Cena złota na nowojorskiej giełdzie wzrosła we wtorek o prawie 20 dolarów i przekroczyła po raz pierwszy w historii granicę 880 dolarów za uncję.

Przyczyny wzrostu ceny złota są podobne jak w poprzednich miesiącach. To obawy o stan gospodarki USA, skutki słabości dolara oraz wzrost cen ropy naftowej, które po małej przerwie zaczęły znów zbliżać się do psychologicznej granicy 100 dolarów za baryłkę.

Eksperci wspominają też o przyczynie bardziej detalicznej, a mianowicie o zbliżających się Walentynkach, które zawsze powodują ruch w złotniczym interesie.

Na New York Mercantile Exchange cena uncji trojańskiej złota z dostawą w lutym doszła we wtorek do aż 884 dolarów, bijąc prawie o 10 dolarów poprzedni nominalny rekord wszech czasów 875 dolarów ustanowiony w 1980 roku.

Złoto, które zdrożało w ubiegłym roku prawie o jedną trzecią, a w tym roku dołożyło do tego wzrostu jeszcze kolejne kilka procent, potwierdza swój odwieczny nimb "bezpiecznej przystani" w chwilach kryzysu i zamętu, gdy wszystkie inne lokaty się chwieją. Złoto

Potem nastąpił lekki spadek notowań i na zamknięciu cena kontraktów lutowych wynosiła 880,30 dol. za uncję, o 18,30 dol. powyżej zamknięcia poniedziałkowego.

Ceny kontraktów na następne miesiące są również wyższe o ok. 20 dolarów niż w poniedziałek i stale rosną w miarę schodzenia w dół kalendarza, przekraczając 900 dolarów w przypadku dostawy wrześniowej w b.r., a 1000 dolarów w kontraktach na koniec 2010 roku.

Złoto kosztowało przed rokiem 650 dolarów za uncję, ale potem zaczęło ostro drożeć wraz z innymi surowcami, zwłaszcza ropą naftową. Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni traktują je jako zabezpieczenie przed skutkami inflacji i dobrą lokatę w czasach politycznej i gospodarczej niepewności.

Mimo pobicia we wtorek nominalnego rekordu wszech czasów, w przeliczeniu wartościowym złoto jest nadal znacznie tańsze niż podczas poprzedniego boomu na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Pobity we wtorek rekord z 1980 roku 875 dolarów za uncję trojańską byłby po przeliczeniu i uwzględnieniu spadku wartości dolara równy obecnie ok. 2115 - 2200 dol.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24