Złoto na Zielonej Wyspie

Najnowsze

Aktualizacja:
Conroy Diamonds and Gold30-gramowy samorodek, pokazywany przez Conroy Diamonds and Gold

Irlandia może okazać się prawdziwym Eldorado - a nasi rodacy być może zatrudnią się jako poszukiwacze złota. W brytyjskiej enklawie wyspy odkryto właśnie pokaźne pokłady złota. Zasoby oszacowano na co najmniej milion uncji.

Spółka Conroy Diamonds and Gold - właściciel terenów na, których odkryto złoża - powiadomiła o odkryciu londyńską giełdę. Jeśli szacunkowa ilość złota się potwierdzi, to będzie to największe złoże cennego kruszcu zarówno w Irlandii, jak i Wielkiej Brytanii. Złotodajne tereny leżą niedaleko miejscowości Clontibret w powiecie Monaghan, an terenie Irlandii Północnej (części wyspy należącej do Wielkiej Brytanii). Złotonośny obszar rozciąga się na przestrzeni 50 kilometrów.

Prezes spółki Conroy Diamonds and Gold, profesor Richard Conroy powiedział, że poszukiwania złota na tych terenach trwały od 10 lat. Na podstawie przeprowadzonych prób i licznych odwiertów specjaliści oszacowali zasoby znajdujące się w skałach Conroy. Swoją stronę internetową firma ozdobiła juz fotografią 30-gramowego samorodka, mającego pochodzić z nowoodkrytego złoża.

Obecnie spółka pracuje nad kosztorysem budowy kopalni oraz założeniach technicznej eksploatacji złoża.

Zasoby mają wynosić milion uncji kruszcu. Obecna cena złota na światowych rynkach to 900 dolarów za uncję, co oznacza, że spółka może zarobić 200 milionów euro.

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Conroy Diamonds and Gold