Złe nastroje w globalnym biznesie. Jest najgorzej od pięciu lat

Najnowsze

fujitsu.com/mediaW poprzednim kwartale wskaźnik optymizmu w przedsiębiorstwach wynosił 39 proc.

Globalny poziom optymizmu przedsiębiorstw jest najniższy od pięciu lat. Jedynie około 28 proc. firm spodziewa się, że w następnym roku ich aktywność biznesowa będzie większa.

Z raportu Markit "Global Business Outlook Survey", w którym o zdanie zapytano przedstawicieli ponad 6 tys. firm z całego świata, wynika, że tylko 28 proc. przedsiębiorstw spodziewa się, że przyszły rok będzie biznesowo lepszy. To duży spadek, bo globalny wskaźnik optymizmu w czerwcu wynosił 39 proc. Obecny wynik jest najniższy od pięciu lat.

Dlaczego?

- Ciemne chmury zbierają się nad światową gospodarką - uważa Chris Williamson, główny ekonomista w Markit, firmy zajmującej się badaniem globalnych rynków finansowych. Twórcy raportu przekonują, że spadek optymizmu przedsiębiorców to efekt coraz dłuższej listy zmartwień, z którymi muszą się mierzyć. Chodzi m.in. o spowolnienie w strefie euro, geopolityczne zagrożenia związane z kryzysami na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz perspektywę wyższych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Przez Rosję

- Kluczowym czynnikiem, który powstrzymał wzrost gospodarczy w ostatnich latach były rozczarowujące wyniki w głównych gospodarkach wschodzących. Ten trend zapewne utrzyma się, a być może i nasili w nadchodzącym roku - prognozuje Williamson. Najwięcej powodów do zmartwień daje jednak Rosja, która jest ogromnym rynkiem zbytu dla wielu firm, a jej gospodarka pogrąża się w stagnacji. Wszystko przez amerykańskie i europejskie sankcje gospodarcze, a także gwałtowny spadek wartości rubla.

Co z USA?

Niepokoi też sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie po miesiącach optymizmu sektor usług odnotował ostatnio duży spadek. - Wygląda na to, że wzrost w USA, który w ostatnich miesiącach osiągał szczyty, może w najbliższych miesiącach spowolnić - uważa Williamson.

Autor: msz//bgr / Źródło: BBC, The Wall Street Journal

Źródło zdjęcia głównego: fujitsu.com/media