Zimą przybędzie bezrobotnych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Miejsc pracy może ubywać aż do lutego

Pod koniec roku przybędzie bezrobotnych, ale nie będzie to dramatyczny wzrost. Stopa bezrobocia wzrośnie w listopadzie i grudniu o 0,1-0,2 pkt proc. - uważa wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Jej zdaniem długa i mroźna zima może przyczynić się do gwałtowniejszego wzrostu bezrobocia od grudnia do lutego.

- Nie widzę niepokojących wydarzeń na rynku pracy, które wskazywałyby na gwałtowny wzrost bezrobocia. To naturalne, że w okresie zimy stopa bezrobocia wzrasta, tak będzie w listopadzie i grudniu. Wiceprezes GUS prognozuje, że to będzie wzrost rzędu 0,2-0,3 pkt proc. Ja uważam, że wyniesie on 0,1-0,2 pkt proc. - powiedziała PAP Ostrowska.

Wcześniej wiceprezes GUS Janusz Witkowski powiedział PAP, że w listopadzie stopa bezrobocia wzrośnie miesiąc do miesiąca o 0,2-0,3 pkt proc., a na koniec roku wzrośnie do 12,2-12,3 proc.

- Jeśli zima będzie bardzo mroźna i długa, to w okresie od grudnia do lutego jest możliwość, że bezrobocie wzrośnie gwałtowniej ze względu na ustanie prac w budownictwie - dodała Ostrowska.

GUS podał, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,5 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24