Ziemia tylko dla Polaka? Ustawa o jej ochronie jeszcze w tym roku

Najnowsze

tvn24Piechociński: jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie ziemi przed niekontrolowanym wykupem

Jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie ziemi przed niekontrolowanym wykupem – zapowiedział w sobotę w Warszawie prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.

- Uzgodniliśmy w ramach koalicji, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie polskiej ziemi – powiedział Piechociński.

Jak w Europie?

Dodał, że eksperci PSL przejrzeli podobne normy obowiązujące w państwach UE, aby były to „cywilizowane, nowoczesne, europejskie i konstytucyjne rozwiązania, które będą szczelnie chronić polską ziemię przed wykupem i niekontrolowaną sprzedażą”.

Chodzi o projekt ustawy regulującej obrót ziemią po 2016 r., kiedy skończy się okres ochronny na swobodny obrót ziemią w Polsce i obcokrajowcy będą mogli kupować grunty rolne bez wymaganego obecnie zezwolenia. Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL już został złożony w Sejmie.

Ochrona lasów

Prezes PSL zapowiedział też, jak mówił, również uzgodnione z PO wpisanie do konstytucji zapisu, że Lasy Państwowe są wartością szczególną i chronioną. Wyraził nadzieję, że zmianę poprze nie tylko koalicja, ale i inne ugrupowania, w tym PiS.

Według informacji PAP porządek obrad rady nie został poszerzony o zapowiadane wcześniej przez część ludowców wnioski o odwołanie prezesa partii i zmiany w Naczelnym Komitecie Wykonawczym PSL. Temat możliwego wniosku o odwołanie Piechocińskiego pojawił się w ciągu tygodnia po tym, jak wycofał się on ze swojej zapowiedzi, że sam odda się pod ocenę Rady. Piechociński zapowiedział w połowie czerwca, że na kolejnym posiedzeniu Rady podda się ocenie jej członków i przeprowadzi procedurę wotum zaufania dla NKW. W ostatni poniedziałek wycofał się jednak ze swojej deklaracji.

Polityka

Jeden z ludowców powiedział PAP, że "sygnału do ataku" nie dał w piątek były prezes Waldemar Pawlak. - Byliśmy w gotowości, ale okazało się, że Waldek po okresie aktywności znowu się wycofał - wyjaśnił w rozmowie z PAP jeden ze stronników b. szefa PSL.

Spekulacje na temat możliwego powrotu Waldemara Pawlaka na fotel szefa PSL zaczęły się po tym, jak 11 lipca - wbrew stanowisku swojego klubu - zgłosił wniosek o odłożenie głosowania nad wotum nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Pawlak domagał się informacji prokuratora generalnego i premiera na temat przeprowadzonego dzień wcześniej przeszukania w biurze poselskim Jana Burego. Wywołało to oburzenie znacznej części ludowców, którzy twierdzili, że zbieżność dat nie mogła być przypadkowa.

Podsłuchy

Piechociński podkreślił w przemówienia na Posiedzeniu Rady Naczelnej, że „nie będzie zgody PSL na podsłuchy i haki w polityce, a także na to, by ktoś „za plecami polityków i demokracji podejmował brzemienne dla funkcjonowania państwa decyzje”.

Ludowcy będą oczekiwali – jak zaznaczył - że prokuratura i CBA będą „na tyle, na ile jest to możliwe na obecnym etapie” informowały o tej sprawie. - Bez wyjaśnienia tych spraw nad polskim życiem publicznym przez lata będzie ciążyła niepewność - mówił prezes PSL.

Szef PSL skomentował też publikacje prasowe dotyczących finansów PSL i powiedział, że „w ciągu ostatnich tygodni” obserwuje „przyciąganie uwagi” na PSL. - Nie mówimy już o jednych i drugich taśmach, ale mówimy o tym, dlaczego Piechociński płaci na swoją partię 400 zł - mówił, nawiązując do składki na partię, którą odprowadza jako poseł.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24