Zielony poniedziałek na GPW

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPodsumowanie dnia na giełdzie godz.16:30

Optymizm ogarnął w poniedziałek także inwestorów na parkiecie w Warszawie, jednak był on bardziej umiarkowany niż na pozostałych europejskich oraz na amerykańskich giełdach. Na zakończenie sesji WIG20 wzrósł o 1,2 proc., choć na otwarciu wzrost przekraczał 3,5 proc.

Inwestorzy na całym świecie rzucili się do kupowania akcji w nadziei, że dzięki akcji rządów państw europejskich, które przygotowały gigantyczne pakiety finansowe wsparcia dla banków na wypadek utraty prze nie płynności, bądź kłopotów z wypłacalnością, oraz na gwarancje dla depozytów, kryzys nie pchnie globalnej gospodarki w recesję.

Europa do góry

W chwili zamknięcia rynku w Warszawie indeksy europejskie notowały znacznie wyższe wzrosty. FTSE 100 zyskiwał 4,5 proc., CAC40 w oczekiwaniu na oświadczenie prezydenta Francji o pakiecie pomocowym był na plusie o 6,83 proc., a frankfurcki DAX, który o ponad 10 proc. wystrzelił w górę po przyjęciu przez niemiecki rząd szczegółów akcji ratunkowej o wartości 480 mld euro, zyskiwał 8,4 proc. o godz. 16.40.

Warszawskie indeksy rosły ostrożniej, jakby inwestorzy nie dowierzali własnym oczom. Przypomnijmy jednak, że w piątek WIG 20 zanotował w trakcie notowań największy dzienny spadek w historii, o ponad 13,3 proc., choć potem odrobił trochę strat.

W USA też zielono

Pod koniec sesji nastroje na warszawskim rynku, będącym już w okolicach zera, poprawiło otwarcie notowań w USA. Tam w indeksy wzrosły o ponad 4 proc.

Indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł o 2,29 proc., a małych spółek sWIG80 zyskał 2 proc. Indeks całego rynku WIG poszedł w górę o 1,65 proc.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES