Najnowsze

Zielone światło dla gazoportu

Najnowsze

TVN24Gazoport ma ruszyć w połowie 2014 roku

Komisja Europejska dostała z Niemiec list potwierdzający, że nie ma problemów z wpływem na środowisko terminalu gazowego w Świnoujściu - powiedziała PAP rzeczniczka ds. energii Marlene Holzner. A to oznacza - jak dodała - że nie ma już przeszkód do unijnego finansowania projektu.

- Polscy inicjatorzy projektu będą mogli już w październiku wystąpić do KE o 30 proc. w ramach prefinansowania (z 80 mln euro przyznanej unijnej dotacji) - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że zazwyczaj KE płaci całą kwotę dotacji na koniec inwestycji, ale w tym wypadku gotowa jest wcześniej przekazać 30 procent.

Komisja przypomniała, że na projekt terminalu LNG w Świnoujściu przyznała 80 mln euro w ramach pakietu inwestycji w dziedzinie energii, który ma pobudzić europejską gospodarkę. Zgodziły się już na niego i kraje członkowskie, i Parlament Europejski.

Zastrzeżenia do budowy terminalu gazowego zgłaszały jednak Niemcy. Zdaniem Berlina budowa inwestycji w takim miejscu mogła mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Dopiero w sobotę (2 października) udało się polskiemu rządowi uzyskać zapewnienie, że Niemcy nie będą już protestować przeciw budowie.

Gazoport ma być oddany do użytku 30 czerwca 2014 roku i pozwoli na import do 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Po wybudowaniu kolejnego zbiornika zdolność przeładunkowa wzrośnie do 7,7 mld m. sześć. LNG.

// fac

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24