Zielona Wyspa bardziej zielona. Standard & Poor's podnosi rating Irlandii

Najnowsze

sxc.huIrlandia została ciężko dotknięta przez kryzys finansowy

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) podwyższyła w piątek rating długoterminowej wiarygodności kredytowej Irlandii z poziomu BBB+ do A-, czyli do kategorii kredytobiorców "solidnych" - poinformowała agencja.

Standard & Poor's uzasadnia swoją decyzję poprawą prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego Irlandii; agencja zakłada obecnie, że średni roczny wzrost w latach 2014 - 2016 sięgnie 2,7 proc. PKB. Poprzednio S&P prognozowała, że wzrost ten wyniesie 2 proc. PKB.

Nie tylko S&P

Agencja zakłada ponadto, że istnieje spora szansa (jeden do, trzech), że w najbliższych dwóch latach ponownie podwyższy rating Irlandii.

W połowie maja rating Irlandii podwyższyła już agencja Moody's - z dotychczasowego "Baa3" do "Baa1", z perspektywą "stabilną".

W komunikacie agencja uzasadniła swą decyzję m.in. przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego i poprawą na rynku nieruchomości.

Kryzys

Irlandia została ciężko dotknięta przez kryzys finansowy, w efekcie rating obligacji państwowych spadł do poziomu "śmieciowego".

W 2010 roku irlandzki rząd przyjął obwarowany ostrymi warunkami plan ratunkowy Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w wysokości 85 mld euro, dzięki któremu Irlandia wychodzi z kryzysu.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu