Zgłoś spadek, bo stracisz ulgę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nie tylko pamięć o zmarłym, także pamięć o fiskusie...

Odziedziczyłeś? Śpiesz do urzędu skarbowego! Masz tylko miesiąc od prawomocnej decyzji sądu o nabyciu spadku. Jeśli nie zdążysz - to nie skorzystasz ze zwolnienia od podatku spadkowego, jakie jest możłiwe w kręgu najbliższej rodziny.

Jak mówi Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie, spadkobiercy często zapominają o zgłoszeniu jego nabycia do Urzędów Skarbowych. A wtedy tracą zwolnienie od spadków wśród najbliższej rodziny.

Jak wyjaśniła urzędniczka fiskusa, warunkiem skorzystania z ulgi jest właśnie zgłoszenie nabycia spadku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Spadkobierca ma na to miesiąc od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu, stwierdzającego nabycie spadku. Po tym terminie trzeba już zapłacić "zwykły" podatek.

- Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – zgłoszenie spadku po tym czasie skutkuje koniecznością zapłacenia podatku – wyjaśniła Magdalena Kobos.

Podobne przepisy dotyczą darowizn przekazywanych w kręgu najbliższej rodziny, czyli w tzw. pierwszej grupie podatkowej. Darowiznę tez należy zgłosić w ciągu miesiąca do urzędu skarbowego.

Spadku lub darowizny nie trzeba zgłaszać do US, gdy ich kwota nie przekroczy 9.637 zł od tej samej osoby lub po tej samej osobie w ciągu ostatnich 5 lat. Podobnie, gdy umowa jest zawarta w formie aktu notarialnego.

Osoby, które nie zgłoszą spadku lub darowizny, muszą zapłacić podatek w wysokości od 3 proc. do 7 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24