Zestresowany jak Polak w pracy

Najnowsze

sxc.huStres nasz powszedni

Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie. Tak przynajmniej wynika z badań firmy Extended DISC - cytowanych przez "Dziennik Polski".

Poziom stresu w pracy pokazuje tzw. Narodowy Wskaźnik Stresu (NSI - National Stress Indicator). Im wyższy wskaźnik NSI, tym miejsce pracy i środowisko, w którym żyjemy, odbieramy jako mniej stabilne, spokojne i bezpieczne.

Wskaźnik stresu w Polsce wynosi 2,22. Za nami jest Korea Płd. ze wskaźnikiem 1,98. Trzecie miejsce zajmuje Dania (1,81), a dalej: Finlandia (1,74), Chiny (1,68), Tajlandia (1,53), Niemcy (1,53), Kanada (1,53), USA (1,51), Wielka Brytania (1,47), Hiszpania (1,41). Na luzie pracują Brazylijczycy (1,19).

Najgorzej w Warszawie

Naukowcy od dawna wiedzą, że stres w nadmiarze jest jednym z najpotężniejszych, o ile nie największym czynnikiem chorobotwórczym.

Bardziej podatni na stres są mieszkańcy dużych aglomeracji. Stres w ich przypadku jest związany nie tylko z wykonywanymi obowiązkami, relacjami z przełożonymi, ale też długim dojazdem do pracy, korkami. Mieszkańcy mniej zindustrializowanych obszarów kraju są bardziej spokojni. Najmniej zestresowanych Polaków mieszka na południu i wschodzie Polski, ale i tak czterech na pięciu zatrudnionych tam gnębi stres. W porównaniu do warszawiaków - to stosunkowo niewiele. Tylko jedna osoba na dwadzieścia pracujących w stolicy nie skarży się na stres.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu