Najnowsze

Ze skarbu państwa do górnictwa. Wojciech Kowalczyk zmieni polski węgiel?

Najnowsze

Aktualizacja:
MSPWojciech Kowalczyk ma przygotować koncepcję zmian w górnictwie

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk będzie pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie - poinformowała we wtorek premier Ewa Kopacz. Dodała, że Kowalczyk z Ministerstwa Skarbu Państwa zostanie przeniesiony do Ministerstwa Gospodarki.

- Będzie tylko i wyłącznie tą sprawa się zajmował (naprawą sytuacji w polskim górnictwie - red.), bo czasu jest mało. Ten problem trzeba rozwiązać - podkreśliła premier.

Obowiązki

Wcześniej CIR poinformowało, że Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o ustanowieniu pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Jego najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie koncepcji zmian w górnictwie oraz koordynacja i monitoring działań związanych z przekształceniami.

Kopacz we wtorek spotkała się w warszawskim CPS "Dialog" ze związkami zawodowymi działającymi w Kompanii Węglowej. Na spotkanie przybyli także m.in. szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki oraz wiceministrowie skarbu Rafał Baniak i Wojciech Kowalczyk. W spotkaniu uczestniczy też wicepremier Janusz Piechociński. Tematem spotkania jest aktualna sytuacja w spółce, której siedzibę od sześciu dni okupują związkowcy; powód to brak środków na wypłaty.

O braku pieniędzy na wypłaty związkowcy alarmowali już w kwietniu. KW sprzedała wtedy za 1,5 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W połowie września zarząd KW poinformował, że z 14 kopalń KW tylko 3 są rentowne. W pierwszym półroczu 2014 r. wynik finansowy KW wyniósł minus 342 mln zł. W 2013 r. KW na sprzedaży węgla straciła ponad miliard złotych.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSP

Pozostałe wiadomości