Najnowsze

Zdrowsza Ziemia - spada emisja CO2

Najnowsze

TVN24Mimo kryzysu, kominy nadal dymią, ale mniej

Emisje dwutlenku węgla w Unii Europejskiej spadły w ubiegłym roku o 6 proc. w stosunku do 2007 r. z powodu kryzysu gospodarczego - poinformował instytut badawczy Point Carbon z siedzibą w Oslo. Największy spadek emisji odnotowano w budownictwie i papiernictwie.

27 państw uczestniczących w europejskim systemie wymiany limitów emisji wyprodukowały w 2008 r. 2,11 bln ton gazów cieplarnianych, podczas gdy rok wcześniej 2,24 bln.

"Te liczby mówią nam dwie rzeczy. Potwierdzają one, że recesja powoduje spadek emisji w postaci ograniczenia produkcji przemysłowej i mniejszego zapotrzebowania na energię" - napisała w komunikacie przedstawicielka Point Carbon Kjersti Ulset.

"Pokazują one jednak także, że rynek emisji funkcjonuje, jak należy. Obserwowany spadek emisji w sektorze energetycznym wynika między innymi z wysokich kosztów emisji dwutlenku węgla w pierwszym półroczu 2008 r." - podkreśliła.

Oni pomogli Ziemi najbardziej

Największy spadek wystąpił w branży "cementu, wapna i szkła" (o 9 proc.) oraz "papieru i pulpy papierowej", co potencjalnie wskazuje, że te właśnie sektory zostały najbardziej dotknięte przez recesję - zwraca uwagę Point Carbon.

Największym producentem emisji w UE są Niemcy (22 proc.) i Wielka Brytania (13 proc.).

Dane uzyskano na podstawie 10 391 zakładów, które są w sumie odpowiedzialne za 94 proc. emisji dwutlenku węgla w Unii.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24