Zdrojewski uratuje małe kina?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski (TVN24)

Nowoczesne projektory trafią do małych kin - taki pomysł na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdynii ma przedstawić Bogdan Zdrojewski. W ten sposób ministerstwo kultury chce uratować kina studyjne, które nie są w stanie konkurować z multipleksami.

Szczegóły pomysłu przedstawiła szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. Zaznaczyła, że nie każde małe kino będzie mogło ubiegać się o włączenie go do projektu.

Kto dostanie projektor?

Małe kina i studyjne to m.in. warszawskie Muranów i Wisła, łódzki Charlie, katowickie Rialto czy Muza w Poznaniu, które promują ambitny repertuar. Ich dochód jest niewielki dlatego właścicieli nie stać na samodzielny zakup projektorów. Koszt jednego urządzenia to co najmniej 100 tyś euro.

Warunkiem kwalifikacji do projektu będzie przyrzeczenie, że kino, będzie działało przez kilka następnych lat, oraz utrzyma ambitny repertuar, w którym znaczące miejsce zajmie kino europejskie i polskie.

Wydzierżawią albo wezmą w leasing

Plan jest taki: projektory zostaną wydzierżawione kinom w zamian za czynsz dzierżawczy lub opłaty lesingowe, które nie będą przekraczać równowartości kosztów ich amortyzacji. Pośrednikiem dzierżawy będzie organizacja, która zainwestuje wkład własny, aby dostać dofinansowywanie z Unii Europejskiej.

Co z multipleksami?

Kina studyjne trzeba traktować inaczej niż wielkie multipleksy, zapewnia dyrektor PISF, a program dofinansowania małych kin nie jest konkurencją. Multikono też otrzymało od PISF 25% dofinansowania na projektory. Dla kin studyjnych taka technika znacznie obniży koszty kopii filmów, co przyciągnie chętnych do współpracy z nimi dystrybutorów.

Nowa rada Instytutu Sztuki Filmowej

To nie jest jedyny nowy projekt Ministra Zdrojewskiego. Tuż przed festiwalem minister ogłosił nową radę PISF, w trzyletnią kadencję Rady, zasiądzie tym razem przedstawiciel Polsatu. Jest to jedno z największych źródeł, obok ITI i telewizji publicznej, zasilających budżet PISF. Oprócz niego w radzie znajdą się również przedstawiciele dystrybutorów, producentów i związków zawodowych branży filmowej. Więc obok Krzysztofa Turkowskiego zasiądą również nowi członkowie rady min. Krzysztof Krauze, Jacek Bławut, Piotr Dzięcioł, Andrzej Seweryn, Barbara Gadomska, Roman Gutek, Edward Miszczak, Sławomir Jóźwik, Maciej Grzywaczewski, oraz Wojciech Marzewski.

dk

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24