Zdecydowane spadki na Wall Street

Najnowsze

Aktualizacja:

Dramatyczna wyprzedaż akcji na Wall Street. Główne indeksy nowojorskiej giełdy straciły po około 2 proc.

Do spadków przyczyniły się powracające obawy amerykańskich inwestorów o sytuację na rynku kredytów hipotecznych oraz niepokoje związane z ogólną kondycją gospodarki USA.

Panikę wywołały komunikaty banku hipotecznego Thornburg Mortgage Inc. oraz funduszu Carlyle Group, które ujawniły swoje problemy z inwestycjami opartymi na kredytach hipotecznych. Obie instytucje nie były w stanie uzupełnić depozytów, potrzebnych do utrzymania tych inwestycji. W rezultacie giełdowa wycena Thornburg Mortgage Inc. spadła w czwartek o 51,5 proc.

Niepokoje w innych sektorach gospodarki

Na domiar złego, amerykańskie Stowarzyszenie Kredytodawców Hipotecznych (Mortgage Bankers Association) powiadomiło, że liczba domów zajętych przez wierzycieli w związku z niespłacanymi kredytami wzrosła w czwartym kwartale ubiegłego roku do rekordowego poziomu.

Inwestorzy obawiają się, że problemy z płynnością na rynkach kredytów oraz nieruchomości stopniowo przeniosą się na inne, bezpieczne dotąd sektory gospodarki.

Wskaźnik 30 największych notowanych na Wall Street spółek Dow Jones Industrial Average (DJIA) stracił 1,75 proc. (214,60 pkt.) i zamknął sesję na poziomie 12 040,39 pkt. Spośród walorów objętych tym indeksem, podrożały jedynie akcje sieci handlowej Wal-Mart.

Szerszy indeks Standard & Poor's 500 osłabił się o 2,20 proc. (29,36 pkt.) do poziomu 1304,34 pkt.

Wskaźnik Nasdaq Composite zniżkował o 2,30 proc. (52,31 pkt.) do najniższego od września 2006 r. poziomu 2220,50 pkt.

Przebieg piątkowej sesji na Wall Street będzie zależny w dużej mierze od zaplanowanej na ten dzień publikacji rządowego raportu o płacach w sektorach pozarolniczych.

//mat

Źródło: PAP, tvn24.pl