Zdałeś? Zapraszamy po komputer!

Najnowsze

Aktualizacja:
Padeborn UniNa ulicach niemieckich miast pojawią się plakaty z reklamami Uniwersytetu w Paderborn

Uniwersytet w niemieckim Paderborn zachęca kandydatów do studiowania: każdy, kto rozpocznie naukę od października, dostanie od uczelni nowiutki przenośny komputer. Uczelnia liczy, że ułatwi to studentom naukę - ale jednocześnie spodziewa się, że przyciągnie w ten sposób więcej dobrych kandydatów.

Komputer w rękach studenta to już codzienność, podobnie jak i połączenie z Siecią. Większość uczelni na różne sposoby ułatwia dostęp do wiedzy i tą drogą. Do tej pory jednak nikt nie poszedł tak daleko, jak akademicy z Paderborn.

Ich oferta jest prosta: każdy, kto rozpocznie studia w zimowym semestrze, dostanie komputer - gratis. Spodziewać się należy typowego netbooka z 10-calowym monitorem, pracującego pod Windows XP lub Linuxem, zdolnego do bezprzewodowej komunikacji z siecią obejmującą wszystkie gmachu uniwersyteckiego kampusu - i oczywiście całym światem internetu.

Zatrzymać ubytek studentów

"Twój uniwersytet w twojej torbie" - brzmi reklamowy slogan uczelni. Ma zwiększyć zainteresowanie kandydatów kierunkami z grupy MINT (matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze, technika - niem. Mathematik, Informatik, Naturwissenschaften, Technik).

Rektor uczelni prof. Nikolaus Risch przyznaje, że akcja ma wywołać rozgłos i ściągnąć do Padebborn dobrych kandydatów także z innych regionów niż Północna Nadrenia. Niemieckie uczelnie, zwłaszcza publiczne, zaczynają odczuwać spadek zainteresowania swoją ofertą. Uniwersytet w Paderborn jeszcze w roku akademickim 2005/06 miał niemal 15 tysięcy studentów, w ostatnim semestrze - już ponad dwa tysiące mniej.

Źródło: ZDF

Źródło zdjęcia głównego: Padeborn Uni