Zbuduj dom bez pozwolenia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rejestracja budów ma przyspieszyć proces inwestycyjny

Zamiast pozwolenia na budowę - rejestracja inwestycji. Takie zmiany przewiduje ukończony i poddany pod konsultacje społeczne projekt nowelizacji prawa budowlanego. Zmiany przyspieszą i uproszczą inwestycje - twierdzi Ministerstwo Infrastruktury.

Formuła "rejestracji zamierzenia inwestycyjnego" zakłada, że do urzędu wpłyną oświadczenia projektantów, że projekt spełnia wymogi prawa budowlanego oraz warunki techniczne i jest zgodny z warunkami urbanistycznymi określonymi przez lokalny samorząd. Rejestracja miałaby być dokonywana w ciągu 30 dni. Gdyby się przeciągnęła – urząd zapłaciłby karę.

Zarejestruj dom jak samochód

Ponieważ rejestracja byłaby czynnością techniczną, nie można byłoby się od niej odwołać. - A skoro tak, to nie ma żadnej przewlekłości w postępowaniu - mówi Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - To zwyczajna, prosta czynność techniczna, podobnie jak zarejestrowanie samochodu. Nie ma powodu, żeby rejestracja auta trwała dłużej niż potrzeba. Jeśli są wszystkie dokumenty, to się go rejestruje – przekonuje.

Dodaje też, że interesy osób trzecich - w tym sąsiadów inwestycji - mogą być chronione w drodze powództwa cywilnego. Sąsiedzi mieliby też prawo wypowiedzenia się na etapie lokalizacji inwestycji.

Lokalizacja razem z oceną środowiskową

Projekt ustawy przewiduje także rezygnację z procedury wydawania decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych. Ma być ona zastąpiona czynnością rejestracji zakończonych robót budowlanych.

Ponadto, projekt zawiera propozycję powiązania systemu lokalizacji inwestycji z ocenami oddziaływania na środowisko. - Postępowanie środowiskowe i urbanistyczne zawarte w jednym postępowaniu planistycznym pozwoli na oszczędzenie czasu i pieniędzy oraz wyeliminowanie ewentualnych konfliktów – tłumaczy Dziekoński.

Resort infrastruktury przeprowadza teraz konsultacje społeczne projektu. Poprawiona ustawa mogłaby, według ministerstwa zostać uchwalona i opublikowana na początku roku, a wejść w życie latem przyszłego roku.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24