Zboża będzie mniej

Najnowsze

sxc.huTegoroczne zbiory w Polsce będą niższe niż w 2007

Tegoroczne zbiory zbóż w Polsce będą niższe niż rok temu i wyniosą ok. 25 mln ton - podaje resort rolnictwa. Powodem niższych plonów jest susza w wielu regionach kraju.

"Według oceny Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej tegoroczne zbiory zbóż mogą ukształtować się na poziomie ok. 25 mln t, tj. o 8 proc. niższym niż w 2007 r., ale o blisko 15 proc. wyższym niż w klęskowym, 2006 roku" - podaje resort rolnictwa.

Zagrożenie suszą rolniczą występuje na glebach wszystkich kategorii. Klęska dotyka już prawie 70 proc. gmin w kraju i ok. 60 proc. gruntów ornych - wynika z komunikatu z 10 lipca Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Według lipcowej oceny Departamentu Rolnictwa USA, światowe zbiory zbóż w 2008 r. mogą wynieść 1.733 mln t, tj. o prawie 3 proc. więcej niż w poprzednim roku - podało ministerstwo.

"Produkcja pszenicy prawdopodobnie wzrośnie do 664 mln t wobec 611 mln t rok wcześniej. W przypadku zbóż paszowych nie przekroczy ona 1.069 mln t i będzie o 0,5 proc. mniejsza niż w 2007 r." - napisano.

Przewiduje się znaczny wzrost zbiorów zbóż w UE. Ocena ta wynika ze zwiększenia powierzchni zasiewów, jak również ze spodziewanego wzrostu plonów zbóż, na które miały wpływ sprzyjające warunki pogodowe utrzymujące się w okresie rozwoju i dojrzewania roślin w większości krajów członkowskich UE.

"Tegoroczne zbiory zbóż w UE-27 wyniosą 293 mln t (w tym pszenicy ok. 142 mln t), tj. o 14 proc. więcej niż w 2007 r." - uważają analitycy.

Spodziewane są również dobre zbiory zbóż w Rosji (wzrost o 10 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem) i na Ukrainie (wzrost o 50 proc.).

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu