Zbliża się dzień prawdy dla banków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W europejskich stress-testach bierze udział ponad 100 banków

Rynek czeka na wyniki europejskich stres-testów, które poznamy w piątek. Wojciech Kwaśniak, były szef polskiego nadzoru bankowego ma nadzieję, że poprawią one wzajemne zaufanie instytucji finansowych.

Stres-testy w Europie obejmują około 100 banków, a wyniki mają zostać opublikowane 23 lipca. Wtedy będą też znane dokładne zasady oceniania banków. Analitycy alarmują jednak, że w obecnej formie stres-testy nie pokazują sytuacji "prawdziwego stresu" czyli bankructwa któregoś z państw członkowskich.

Jednak według nieoficjalnych informacji jeden z trzech testowanych scenariuszy przewiduje "szok spowodowany długiem państwowym".

- Po ogłoszeniu wyników stres-testów i po reakcji rynku będziemy wiedzieli, czy założenie i stres-testy spowodują zwiększenie zaufania rynku do instytucji finansowych a przede wszystkim instytucji finansowych samych do siebie jako podstawowy cel zostanie osiągnięte. Jeżeli nie - to w tym momencie to na szwank wystawi organizatorów stres-testów - powiedział TVN CNBC Biznes Wojciech Kwaśniak.

Stres-testy mogą jednak pomóc odbudować zaufanie do systemy finansowego w krajach Unii, tak jak stało się to w Stanach Zjednoczonych. Testy okazały się tam punktem zwrotnym głównie jednak dlatego że w 10 z 19 banków które oblały testy wpompowano 75 miliardów dolarów.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24