Zaskoczyła nas reklama

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24.plW I półroczu najbardzoej wzrósł rynek reklamy telewizyjnej

4,1 mld złotych był wart rynek reklamy netto w Polsce po I półroczu tego roku - wynika z wyliczeń domu mediowego MPG. To oznacza, że wzrósł o 12 proc. w porównaniu z I półroczem 2009 roku.

Według MPG na koniec roku rynek może wzrosnąć rok do roku nawet o 14,3 proc. To bardzo optymistyczne prognozy. Wcześniej eksperci szacowali tegoroczny wzrost maksymalnie na 3-5 proc. - Obserwacje wskaźników makroekonomicznych wskazują na umacniające się pozytywne nastawienie konsumentów co do najbliższej przyszłości - piszą analitycy z MPG.

Od czego zależą budżety reklamodawców

Ich zdaniem rosnący wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej może pozytywnie wpłynąć na decyzje reklamodawców co do wielkości wydawanych budżetów reklamowych. Jak szacuje MPG, już w I połowie tego roku dwudziestu największych reklamodawców zwiększyło swoje wydatki reklamowe rok do roku o 18 proc. (najszybciej rosły wydatki firm z sektorów: dóbr szybko zbywalnych i farmaceutycznym).

Bardzo dobrze sprzedawały się reklamy zwłaszcza w telewizyjnych kanałach tematycznych. Liczba sprzedanych i wyemitowanych tzw. punktów GRP (reklam z gwarantowaną widownią) w stacjach tematycznych wzrosła rok do roku w I półroczu aż 50 proc., podczas gdy w czterech największych kanałach ogólnotematycznych - tylko o 2 proc.

- We wszystkich głównych stacjach procent wykorzystanego, dostępnego ustawowo, czasu reklamowego zwiększył się w porównaniu do analogicznego okresu w 2009 roku - podaje MPG. Średnio o 10 proc. spadła natomiast w I półroczu liczba reklam, jakie ukazały się w gazetach, a o 6 proc. - w magazynach. Spadła też liczba reklam na nośnikach reklamy zewnętrznej, a w radiu liczba emisji reklam zwiększyła się w stacjach ogólnopolskich, a w regionalnych utrzymała się na poziomie z I półrocza 2009 roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl