Zarobki ostro w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESZa wyższymi zarobkami pójdą wyższe stopy

3137,74 zł - tyle wyniosło w kwietniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw. Jest to o 12,6 proc. więcej niż rok temu o tym samym czasie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Marian Noga z RPP w TVN CNBC Biznes już zapowiedział podwyżkę stóp procentowych.

Wzrost o 12,6 proc. zaskoczył analityków, którzy spodziewali się dwucyfrowych podwyżek, ale na poziomie około 11 proc.

Tak szybki wzrost oznacza, że średnia pensja w kwietniu wyniosła prawie 3 138 zł. To kwota brutto, przy takiej płacy osoby zatrudnione na etacie otrzymują "na rękę" dokładnie 2 229 zł.

Zatrudnienie w dół

Z drugiej strony mniejszy okazał się wzrost zatrudnienia. W relacji do kwietnia ubiegłego roku zwiększyło się ono o 5,6 proc. - o 0,2 pkt proc. mniej niż w marcu. Dane oznaczają, iż w kształtowaniu równowagi na rynku pracy znaczącą rolę odgrywają rosnące oczekiwania płacowe. Relatywnie niewielka już podaż nowych pracowników oraz chęć zatrzymania dotychczas zatrudnionych, sprawia, iż przedsiębiorcy z jednej strony akceptują wyższe płace, z drugiej jednak powoli ograniczają nowe zatrudnienie - uważają analitycy.

Stopy pójdą w górę

Dla Rady Polityki Pieniężnej te dane oznaczają utrzymanie się wysokich oczekiwań inflacyjnych. Producenci i usługodawcy będą chcieli z grubszych portfeli więcej wyciągnąć. Zagrożenie wzrostu cen będą z kolie argumentem za jeszcze jedną podwyżką stóp procentowych. - Nie będzie większości w radzie ażeby w maju podnieść te stopy, chociaż ja oczywiście skłaniam się ku temu. W czerwcu to już naprawdę rada naprawdę nie będzie miała innego wyjścia jak podnieść o 0,25 punkta procentowego - powiedział w TVN CNBC Biznes członek RPP, prof. Marian Noga.

Źródło: TVN CNBC Biznes, IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES