Zarobisz na giełdzie na giełdzie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dobra koniunktura sprzyja wycenie akcji warszawskiej giełdy

Nawet o 13 proc. wyższy od ceny emisyjnej dla inwestorów indywidualnych może być kurs debiutu akcji Giełdy Papierów Wartościowych - przewiduje "Parkiet". Cena sprzedaży akcji ala drobnych ciułaczy wynosiła 43 zł, a dla dużych inwestorów 46 zł.

Pierwsze notowanie papierów GPW już we wtorek. Ostatnie zwyżki na giełdach sugerują, że podczas debiutu notowania mogą wynieść 50 zł. Z ankiety przeprowadzonej przez gazetę wynika, że średnia prognozowana cena to niespełna 49 zł, ale są też optymiści wieszczący 56 zł. Pesymiści mówią o poziomie 46 zł.

Prognozy ceny giełdy poszły zatem w górę. Jeszcze przed ofertą analitycy wyceniali akcje giełdy bliżej dolnej granicy widełek cenowych 36-46 zł.

Stało sie tak dlatego, że popyt był ogromny. Inwestorzy instytucjonalni złożyli w sumie zapisy na 25 warszawskich giełd. A zatem oczekiwania dobrej ceny na pierwszym notowaniu wynikają także z dużej nadwyżki popytu nad podażą walorów GPW w ofercie publicznej. Niektórzy inwestorzy zechcą uzupełnić niedobory na rynku wtórnym, czyli podczas notowań.

Oprócz tego po decyzji Fed o dodruku dolarów na wszystkich rynkach akcji zdecydowanie poprawiła się koniunktura. A to podwójnie działa na podniesienie wyceny akcji takiej spółki, jaką jest giełda.

Do inwestorów trafiło prawie 64 proc. akcji warszawskiej giełdy. 35 proc. pozostało w rękach Skarbu Państwa. Po ok. 19 proc. sprzedanej puli trafiło do inwestorów indywidualnych i krajowych instytucji, a 25,5 proc. kupiły zagraniczne podmioty - podaje "Parkiet".

Źródło: Parkiet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24