"Zarobimy krocie na Euro 2016"

TVN24 Biznes

sxc.huKrólestwa fiordów chcą zarobić na piłce nożnej

- Ewentualna organizacja piłkarskich mistrzostw Europy w 2016 roku razem z Norwegią przyniesie ogromne zyski dla branży turystycznej - ocenia szwedzki instytut badań turystycznych na podstawie końcowej oceny młodzieżowych mistrzostw Europy U-21, które odbywają się w Szwecji. Gospodarza Euro 2016 roku poznamy za około dwa lata. Za trzy Euro 2012 zorganizują Polska i Ukraina.

ME U-21 rozegrywane były w dniach 15-29 czerwca w czterech szwedzkich miastach - Helsingborgu, Malmoe, Goeteborgu i Halmstad. Szwedzka federacja piłkarska SvFF otrzymała specjalne podziękowania i pochwałę od UEFA. - Mistrzostwa były ekonomicznym sukcesem - stwierdza raport szwedzkiej organizacji. Jego autorzy podkreślają, że "branża turystyczna odnotowała bezpośrednie wpływy w wysokości 130 milionów koron (52 mln złotych), chociaż była to stosunkowo mała impreza i tylko 163 tysiące widzów kupiło bilety na mecze. Impreza futbolowa na najwyższym poziomie z tysiącami kibiców z zagranicy wygeneruje zyski wielokrotnie wyższe".

"Jesteśmy gotowi"

Szwedzki związek piłki nożnej SvFF przedstawił we wtorek raport rządowi, prosząc o dotację na przygotowanie aplikacji do organizacji Euro 2016. Termin jej złożenia upływa w lutym przyszłego roku. Norweska federacja NFF już wcześniej otrzymała gwarancję takiej dotacji od rządu Norwegii.

Szwecja, oceniając zyski z Euro 2016, nie bierze pod uwagę nakładów na rozbudowę infrastruktury, która już w większości istnieje.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu