Zarobił miliony na kryzysie i zachęca do palenia trawki

Najnowsze

sxc.huZarobił 888 procent i wycofał się, żeby palić trawkę

Andrew Lahde, menedżer kalifornijskiego funduszu, który w ostatnim roku osiągnął dla swoich klientów zysk na poziomie 888 proc., pożegnał się biznesem. Swoim klientom zostawił list, w którym zachęca ich, by - tak jak on - wyrzucili swoje telefony komórkowe i zaczęli cieszyć się życiem.

Amerykanin udowodnił, że na rynku finansowym zawsze da się zarobić. Nawet wtedy, gdy panuje na nim kryzys. Założył fundusz Lahde Capital Management i przy pomocy pochodnych instrumentów kredytowych zarobił na spadku wiarygodności największych instytucji finansowych. W funduszu zgromadził 80 mln dolarów.

We wrześniu Lahde zdecydował, że jest już wystarczająco bogaty, by przejść na emeryturę i zamknął swój fundusz. Zostawiał jedynie list, który natychmiast stał się hitem w internecie. Finansista pisze w nim, że poprosi rząd USA, by rozważył korzyści z uprawy marihuny. Nawołuje też bankierów, by wyrzucili do kosza swoje smart phone'y i zaczęli cieszyć się życiem. A oto fragmenty listu:

Nie piszę dziś, by się chwalić. Biorąc pod uwagę ból, który niemal wszyscy odczuwają, byłoby to nie na miejscu. Piszę, by się pożegnać.

Ostatnio w "Wall Street Journal" menedżer funduszu hedgingowego powiedział: "Zorientowałem się właśnie, że nienawidzę tego biznesu". W pełni się z nim zgadzam. Grałem w tę grę dla kasy. Łatwe do zerwania owoce. Wszyscy ci idioci, których rodzice wysłali do najlepszych szkół, aż się prosili, by ich wycisnąć. Często nie byli warci wykształcenia, które uzyskali (albo im się zdawało, że uzyskali), wspięli się na szczyty takich firm, jak AIG, Bear Stearns, Lehman Brothers, i na wszystkie szczeble naszego rządu. Nie miałem trudności ze znalezieniem ludzi wystarczająco głupich, bym mógł zarabiać na transakcjach ich kosztem.

Zacznijcie cieszyć się życiem

Nie będę już zarządzał pieniędzmi innych. Niech inni dalej się męczą, próbując zbić fortuny. Ich życie jest do bani. Przestańcie marzyć, by po sobie coś pozostawić. I tak za 50 lat nikt nie będzie o was pamiętał. Wyrzućcie komórki i zacznijcie cieszyć się życiem! Andrew Lahde, finansista

Nie będę już zarządzał pieniędzmi innych ludzi lub instytucji. Mam wystarczająco dużo własnego majątku. Może ci, którzy wiedzą, ile zarobiłem, będą zaskoczeni, że ogłaszam odejście z tak małą sumą na koncie. Ale mi to wystarczy. Niech inni dalej się męczą, próbując zbić 9-, 10-, 11-cyfrowe fortuny. Ich życie jest do bani. Spotkania jedno po drugim, kalendarze zapełnione na trzy miesiące, czekanie na upragniony dwutygodniowy urlop w styczniu, podczas którego i tak będą przywiązani do komunikatorów i komórek. I po co to wszystko? Przestańcie marzyć, by po sobie coś pozostawić. I tak za 50 lat nikt nie będzie o was pamiętał. Wyrzućcie komórki i zacznijcie cieszyć się życiem!

Stress zżerał mnie przez dwa lata

Z całym szacunkiem - wycofuję się. Nie czekajcie na mejle czy telefony ode mnie. Nie jestem zainteresowany nowymi interesami. Nie mam też opinii na temat obecnej sytuacji na rynku - poza tym, że będzie coraz gorzej i tendencja ta będzie się utrzymywała latami. Podoba mi się moja nowa sytuacja. Mam czas, by zadbać o zdrowie zniszczone przez stres, który zżerał mnie przez ostatnie dwa lata.

Amerykańska flaga była zrobiona z konopi

Na koniec, skoro ciągle mam słuchaczy. Chcę przedstawić problem alternatywnej żywności i źródeł energii. (…) Konopie są używane od lat 5 tys. lat do produkcji odzieży i żywności. Konopie to nie marihuana i odwrotnie. Konopie są rodzaju męskiego i przypominają zielsko, stąd slangowa nazwa. Oryginalna amerykańska flaga była zrobiona z konopi, nasza Konstytucja była wydrukowana na papierze z konopi. Konopie były używane aż do II wojny światowej przez rząd, a potem zostały uznane za nielegalne. W czasach, gdy retoryka jest pełna zdań o samowystarczalności energetycznej, dlaczego nielegalne jest uprawianie tej rośliny w naszym kraju?

Ach, kobiety. Zła żeńska roślina – marihuana. Powoduje, że czujesz się na haju, śmiejesz się i nie wywołuje kaca. W przeciwieństwie do alkoholu nie prowadzi w efekcie do barowych bójek i bicia żon. Więc dlaczego ta niewinna roślina jest nielegalna? Czy prowadzi do uzależnienia od twardych narkotyków?

Ameryko, pozwól nam palić marihuanę!

Zła roślina – marihuana. Powoduje, że śmiejesz się i nie wywołuje kaca. W przeciwieństwie do alkoholu nie prowadzi do barowych bójek i bicia żon. Więc dlaczego ta niewinna roślina jest nielegalna? Andrew Lahde, finansista

Nie, to alkohol, który jest tak szeroko reklamowany w kraju. Korporacja Ameryka, która rządzi Kongresem, raczej sprzeda ci Paxil, Zoloft, Xanax i inne uzależniające narkotyki, niż pozwoli na uprawianie w domu rośliny, z której zyski nie pójdą do jej kieszeni. Ta polityka jest śmieszna. Z pewnością przyczyniła się do naszej zależności od zagranicznych źródeł energii. Z naszej polityki i naszej głupoty śmieją się otwarcie inni, szczególnie Kanadyjczycy, jak też mieszkańcy Europy (zarówno wschodniej jak i zachodniej).

(…)

Proszę Was ludzie, przestańcie retorycznie dyskutować i zacznijcie myśleć o tym, jak naprawdę osiągnąć samowystarczalność.

Źródło: PAP, timesonline.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu