Zapracowany jak nauczyciel

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pracują więcej niż mają zapisane

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, aby ministerstwo edukacji zbadało czas pracy nauczycieli. Prezes ZNP Sławomir Broniarz twierdzi, że nauczyciele pracują nawet 52 godziny tygodniowo, choć w powszechnie uważa się, że tylko mają tylko 18 godzin lekcji w tygodniu.

Obserwujemy z jednej strony nieuprawnione stawianie zarzutu nauczycielom związane z rzekomo krótkim czasem pracy wynikającym z wysokości pensum, z drugiej zaś nakładanie na naszą grupę zawodową kolejnych obowiązków broniarz o czasie

- Obserwujemy z jednej strony nieuprawnione stawianie zarzutu nauczycielom związane z rzekomo krótkim czasem pracy wynikającym z wysokości pensum, z drugiej zaś nakładanie na naszą grupę zawodową kolejnych obowiązków - podkreśla Broniarz.

Godzina na wagę złota

Dlatego prezes ZNP poprosił resort edukacji o zbadanie czasu pracy pedagogów. Zaproponował, że by przeprowadził je Instytut Badań Edukacyjnych - jednostka podległa MEN.

Według prezesa Broniarza problemem jest też kwestia dodatkowej godziny, którą od września - oprócz pensum - nauczyciele powinni przeznaczać na pracę z dzieckiem. W niektórych szkołach zwalniani są wychowawcy świetlic i dyżurują tam na zmianę nauczyciele - właśnie w ramach tej dodatkowej godziny.

- ZNP uznaje potrzebę wsparcia dzieci dodatkową pomocą, ale zdecydowanie sprzeciwiamy się wypaczaniu idei, która przyświecała wprowadzaniu jednej dodatkowej godziny zajęć - podkreślił Sławomir Broniarz.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24