Zapomnij o sielance na emeryturze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESNajwięcej stracili przyszli emeryci oszczędzający w OFE ING

W wyniku kryzysu na rynkach finansowych tracą nie tylko giełdowi inwestorzy. Tracą także przyszli emeryci, którzy liczą na zyski z otwartych funduszy emerytalnych. Eksperci radzą uspokoić swe nerwy, choć rozwiewają nadzieje na starość w luksusach.

- Emeryci mogą być spokojni, ale nie powinni też oczekiwać bajońskich zysków z lokat OFE - uważa Jeremi Mordasiewicz, ekspert PKPP Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS.

Dołowanie ING, wzloty Polsatu

Wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne we wrześniu poniosły straty. Największe zanotowało ING OFE - 2,18 procent. O ponad 2 procent spadła też wartość naszego kapitału odłożonego w Comercial Union. Trzecie - niezbyt chlubne - miejsce w tym zestawieniu zajmuje OFE Warta ze stratą 1,98 procent.

Najlepiej z kryzysem poradził sobie Otwarty Fundusz Emerytalny Polsat ze stratą 1,22 proc. Poza nim wśród funduszy, które we wrześniu traciły najmniej znalazły się jeszcze Allianz OFE i AXA OFE.

"To nie nasza wina"

We wrześniu indeks WIG 20 spadał niemal bez przerwy. Posiadacze akcji największych spółek stracili ponad 8 procent. To musiało przełożyć się także na aktywa funduszy emerytalnych.

Zarzadzający OFE bronią się, że kryzys nie pozwala na pomnażanie pieniędzy przyszłych emerytów. - Nie ma takiej metody, która pozwoliłaby generować zyski w sytuacji, kiedy wszystkie rynki finansowe na świecie przeżywają takie słabości, jak w tej chwili - tłumaczy Adam Kałłdus, dyrektor biura inwestycji Bankowy OFE

Tracą nie tylko (przyszli) emeryci

Emeryci nie mogą wycofać z giełdy swoich pieniędzy, powierzonych OFE. Mogą za to zrobić to zarządzający inwestycjami w towarzystwa funduszy inwestycyjnych. I ciągle chętnie się na to decydują: we wrześniu z TFI ubyło blisko dwa miliardy złotych.

- Jest to paradoksalnie niezła informacja, bo nie ma paniki. Nie ma powtórzenia ze stycznia, kiedy to ujemne saldo wpłat i umorzeń było powyżej 10 miliardów złotych - mówi Maciej Kossowski z Wealth Solution

Pieniądze, którymi obracają fundusze to dziś zaledwie 90 miliardów złotych - najmniej od dwóch lat. Dla porównania w lipcu ubiegłego roku Polacy trzymali w TFI ponad 140 miliardów złotych. Wtedy jednak na giełdach nie było innego koloru poza zielonym. Koloru, którego dziś inwestorzy wypatrują z utęsknieniem.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES