Zapłacisz komórką

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNa zakupach wystarczy, że zbliżysz komórkę do terminala

Operatorzy telefonii komórkowej przygotowują się do wprowadzenia w 2011 roku oferty bezstykowych płatności za pomocą telefonu. Będzie to możliwe, gdy komórki wyposażone w tzw. moduły łączności NFC (Near Field Communications) i będą dzięki niemu sprzężone z kontem bankowym - pisze "Rzeczpospolita".

Nowa usługa pozwoli na uregulowanie drobnych płatności jedynie przez zbliżenie telefonu do terminalu. Sumy poniżej 50 zł rozliczane są bez potwierdzania kodem PIN, a cała operacja trwa kilka sekund – znacznie krócej niż np. płatność kartą. Moduł płatniczy w telefonie musi być wcześniej zasilony pieniędzmi przelanymi z głównego konta bankowego użytkownika.

Operatorzy juz gotowi

Te rozwiązania są już technicznie możliwe. Ich wprowadzenie do oferty w drugiej połowie 2011 roku w całej Europie zapowiedziała grupa France Telecom, właściciel sieci operatorów Orange. FT w przyszłym roku ma sprzedać około 500 tys. telefonów obsługujących płatności NFC.

Być może wcześniej nowinka pojawi się w sieci Era. Operator właśnie zakończył program pilotażowy prowadzony razem z Inteligo, internetową marką PKO BP.

Analitycy: taka jest przyszłość

Analitycy nie mają wątpliwości – to właśnie technologia NFC ma sprawić, że mobilne płatności zyskają masową popularność. Według Juniper Research, do 2014 roku wartość europejskiego rynku płatności komórkowych wynieść może nawet 27 mld dolarów.

Z kolei firma iSuppli przewiduje, że globalna sprzedaż telefonów wyposażonych w NFC ma się zwiększyć z 52,6 mln sztuk w 2010 roku do 220,1 mln w 2014 roku, co będzie stanowić ok. 14 proc. wszystkich nowych sprzedanych telefonów.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu