Zapłacą miliony za szczeciński blackout

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Najdroższa awaria w historii?

Kwietniowa awaria energetyczna w Szczecinie będzie kosztowała firmy ubezpieczeniowe dziesiątki milionów złotych - wylicza "Wall Street Journal - Polska". Według szacunków gazety, samo tylko PZU zamroziło na odszkodowania związane ze skutkami awarii ponad 30 mln zł.

Jak podkreśla gazeta, towarzystwa zostały zasypane wnioskami o wypłatę odszkodowań. - Dotychczas wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących zarówno ubezpieczeń mienia klienta korporacyjnego, jak i w zakresie polis OC – mówi "WSJ-Polska" Michał Witkowski, rzecznik PZU. Po odszkodowania zgłaszają się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe rodzinne firmy.

Placówki handlowe i gastronomiczne powiadomiły o roszczeniach z tytułu rozmrożenia towarów. Joanna Kitowska, rzecznik sopockiej Ergo Hestii

Straty małych sklepów są raczej niewielkie - zaznacza gazeta. - Mają one wartość od kilku do kilkuset tysięcy złotych – mówi Monika Nowakowska, rzeczniczka Warty. Zupełnie inaczej ma się sprawa z dużymi firmami – w ich przypadku straty idą już w miliony. - Największa pojedyncza zgłoszona szkoda miała wartość 3 mln zł – twierdzi Nowakowska.

Napływają kolejne zgłoszenia

Zakłady ubezpieczeń liczą się z tym, że to nie koniec roszczeń. Do szczecińskich dostawców prądu wciąż zgłaszają się kolejni poszkodowani. - Do dziś wpłynęło do nas 79 wniosków z roszczeniami – mówi Paweł Oboda, rzecznik Enei.

Zakłady ubezpieczeń przyznają nieoficjalnie, że rezerwy zawiązane na odszkodowania będą musiały się jeszcze zwiększyć. - W tej chwili oszacowano je na podstawie roszczeń, które już do towarzystw wpłynęły. Z czasem coraz więcej przedsiębiorców zda sobie sprawę, że może występować o odszkodowania – mówi na łamach "WSJ-Polska" członek zarządu jednego z towarzystw ubezpieczeniowych.

Z analizy anomalii pogodowych wynika, że tego typu zdarzeń przybywa, więc koszty ubezpieczeń będą raczej rosnąć. Z analizy anomalii pogodowych wynika, że tego typu zdarzeń przybywa, więc koszty ubezpieczeń będą raczej rosnąć.

Wyższe składki?

Eksperci z branży energetycznej ostrzegają, że tego typu awarie prądu będą zdarzać się w Polsce coraz częściej. To zła wiadomość dla firm kupujących polisy. Jeśli faktycznie awarii będzie więcej, przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki - zaznacza "WSJ-Polska". - Z analizy anomalii pogodowych wynika, że tego typu zdarzeń przybywa, więc koszty ubezpieczeń będą raczej rosnąć – twierdzi Witkowski.

Źródło: "The Wall Street Journal Polska"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24