Zapalniczki - gadżety do lamusa

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huOd 11 marca w UE będzie obowiązwać zakaz sprzedaży "zapalniczek-gadżetów"

Koniec z zapalniczkami w kształcie pistoletów, komórek, czy samochodzików. Od 11 marca na terenie państw Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać juz zapalniczek-gadżetów, czyli takich, które mogą zostać potraktowane przez dzieci jako zabawki.

Przypomniał o tym w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Komisja Europejska uznała, iż takie zapalniczki mogą być dla dzieci niebezpieczne i muszą zostać wycofane ze sprzedaży. - Co roku w krajach Unii Europejskiej od 30 do 40 osób, często dzieci, ginie w pożarach wywołanych przez najmłodszych bawiących się zapalniczkami bez odpowiednich zabezpieczeń - poinformował Urząd w komunikacie.

Handlowcy nie będą mogli również sprzedawać egzemplarzy zapalniczek, które mogą zostać łatwo uruchomione przez dzieci poniżej czwartego roku życia.

W Polsce nowe prawo obowiązuje od kwietnia 2007 roku. 11 marca 2008 roku kończy się okres przejściowy, podczas którego w sprzedaży mogą znajdować się różne typy zapalniczek wprowadzone na rynek przed datą wejścia w życie ustawy.

Jak poinformował UOKiK na przedsiębiorcę, który po 11 marca wprowadzi na rynek zakazane produkty, może zostać nałożona kara w wysokości do 100 tys. złotych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu