Zamówienia publiczne pod lupą CBA. Kontrole w dwóch resortach

Najnowsze

tvn24Zamówienia publiczne pod lupą CBA. Kontrole w dwóch resortach

W połowie września Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrole w resortach finansów oraz spraw wewnętrznych. Dotyczą one m.in. zamówień publicznych i mogą potrwać do połowy grudnia - powiedział rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Dobrzyński dodał, że kontrola w Ministerstwie Finansów dotyczy lat 2012-14 i wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych przez ministerstwo. Postępowanie rozpoczęto 11 września.

Ścisła współpraca

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych CBA weszło 15 września. Sprawdza tam decyzje dotyczące wsparcia finansowego, udzielania zamówień publicznych i rozporządzania mieniem przez resort. Kontrola obejmuje lata 2010-14 - powiedział rzecznik. - Nie informujemy o przyczynach podjęcia kontroli - to nasz ustawowy obowiązek - zaznaczył. Rzecznik prasowa MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że kontrola trwa, a resort ściśle współpracuje z Biurem w tej sprawie. - Jesteśmy nastawieni na współpracę z CBA, to kontrola wykonywana zgodnie z uprawnieniami ustawowymi Biura - wyjaśniła. - Oczekujemy na jej wyniki - dodała.

Kontrole w ZUS i BOR

Dobrzyński przypomniał, że kontrole CBA trwają też w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od lipca do października Biuro kontroluje decyzje z 2013 r. dotyczące zamówień publicznych na serwis komputerów, sprzętu i oprogramowania. W połowie lipca zaczęła się też kontrola w Biurze Ochrony Rządu. - W trakcie kontroli sprawdzana jest realizacja procedur związanych z prawem funkcjonariuszy BOR do lokalu mieszkalnego - podał Dobrzyński. Podobne kontrole dotyczące mieszkań Biuro prowadzi też w straży pożarnej i służbie więziennej.

Czynności po wcześniejszych, już zakończonych kontrolach trwają w Ministerstwie Kultury, Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii oraz Agencji Mienia Wojskowego - podał rzecznik.

Dobrzyński przypomniał, że ustawa daje szefowi CBA możliwość przedłużenia kontroli maksymalnie do dziewięciu miesięcy.

Autor: ToL / Źródło: PAP