Zamknięte cmentarze, niesprzedane chryzantemy. Lawina wniosków o wsparcie

Najnowsze

Autor:
dap
Źródło:
PAP
Pomoc dla sprzedawców kwiatów i zniczyTVN24
wideo 2/10
TVN24Pomoc dla sprzedawców kwiatów i zniczy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała wnioski dotyczące ponad 3,7 miliona sztuk chryzantem doniczkowych i 3,5 miliona chryzantem ciętych - poinformowała ARiMR. Wsparcie dla posiadaczy niesprzedanych kwiatów ma być wypłacone do końca roku.

Na skutek zamknięcia cmentarzy z powodu epidemii koronawirusa (w dniach 31 października - 2 listopada) rząd uruchomił pomoc dla posiadaczy i producentów chryzantem, którzy nie mogli sprzedać kwiatów.

Rekompensata za niesprzedane chryzantemy wynosiła w przypadku kwiatów doniczkowych 20 zł za sztukę, a ciętych – 3 zł. Pomoc przysługuje posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości oraz co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nadawały się do sprzedaży w dniu złożenia wniosku.

Wnioski przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 6 listopada. W połowie listopada minister rolnictwa Grzegorz Puda informował, że prognozowana kwota pomocy wyniesie ok. 84,3 mln zł. Rząd, według wcześniejszych deklaracji, na wsparcie przeznaczył 180 mln zł.

Najnowsze dane

"Według danych wynikających ze złożonych wniosków na 18.11.2020 r. zgłoszono: 3 794 497 szt. chryzantem doniczkowych i 3 568 932 szt. chryzantem ciętych" - wskazało w najnowszej informacji biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia pomoc zostanie wypłacona do końca grudnia 2020 roku.

Autor:dap

Źródło: PAP