Zamieszkaj w słynnej Samarytance

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaDo 2005 roku La Samaritaine była mekką luksusowych zakupów w Paryżu

Słynny paryski dom handlowy La Samaritaine zostanie całkowicie przebudowany. Z mekki luksusowych zakupów stanie się hotelem, biurowcem i apartamentowcem z mieszkaniami po przystępnej cenie – tak wynika z najnowszego projektu właściciela, producenta towarów luksusowych LVMH. Za przebudowę odpowiadać będzie sławny duet architektów SANAA.

Sklep La Samaritaine (Samarytanka) został otwarty w 1869 roku, ale po tym jak padł ofiarą krajowego kryzysu w 1990 roku, zaczął popadać w coraz większe długi. Nie poradził sobie z nim nawet nowy właściciel - Louis Vuitton - Moët Hennessy, koncern do którego należy ponad 50 marek luksusowych. W rezultacie w 2005 roku dom handlowy został zamknięty.

Teraz Samarytanka ma dostać nowe życie. Jak zapowiedział w "Forbesie" Jean-Jacques Guiony, nowy prezes domu handlowego i jeden z dyrektorów w LVMH, La Samaritaine zostanie całkowicie przekształcony. Podzielony zostanie na cztery strefy, w których znajdą się biura o powierzchni 215 tys. metrów kwadratowych, hotel Cheval Blanc, 95 tanich mieszkań z przedszkolem dla dzieci i butik domu mody Louis Vuitton oraz inne sklepy.

Otwarcie w 2014 roku

Za przebudowę La Samaritaine będzie odpowiadać sławny duet japońskich architektów SANAA, który dwa lata temu dostał nagrodę Pritzkera, architektonicznego Nobla. To oni zaprojektowali m.in. Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Projekt będzie kosztować 450 milionów euro. Nowy kompleks zostanie otwarty w połowie 2014 roku i powinien stworzyć około 2,4 tys. miejsc pracy.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia